Čína: čajový obrad je dôkazom jemnej čínskej kultúry a rodinných zvykov, a nie hrubých slov

BRATISLAVA – Mimoriadny a splnomocený veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky v SR SUN Lijie usporiadal podujatie o čajovom obrade.

Účastníci podujatia ukázali ako  sa pripravuje tradičný čínsky čajový obrad. Známa prekladateľka čínskej literatúry Marína Černogurská poznamela, že je dobré, že európania viac ako sto rokov vedia, že čínsky čajový obrad je prostredím pokoja.

Čínska čajová kultúra (zjednodušená čínština: 中国茶文化; tradičná čínština: 中國茶文化) (zhōngguó chá wénhuà, „čínska čajová kultúra“) zahŕňa všetky aspekty čaju, fyzické aj duchovné, ktoré významne ovplyvnili čínsku kultúru počas histórie.

Fyzicky pozostáva z histórie pestovania čaju, varenia, techník podávania, spôsobov konzumácie, umenia a čajového obradu. Čajová kultúra je brať čaj ako nosič a cez tento nosič šíriť rôzne druhy umenia.

Čajová kultúra je neoddeliteľnou súčasťou vynikajúcej tradičnej čínskej kultúry a jej obsah je veľmi bohatý. Čajová kultúra je organická fúzia čaju a kultúry, ktorá obsahuje a stelesňuje prejav určitého obdobia materiálnej a duchovnej civilizácie. Čajová kultúra je kombináciou čajového umenia a ducha a vyjadrením čajového umenia prostredníctvom spirituality.

Vznikla v Číne za dynastie Tang, prekvitala za dynastie Song a Ming a za dynastie Čching upadla.

Čajová kultúra v Číne bola zdrojom vplyvu na čajové kultúry v susedných východoázijských krajinách, ako je Japonsko a Kórea, už od staroveku a stredoveku, pričom každá krajina rozvíjala v priebehu histórie trochu inú formu čajového obradu; tento rozdiel je však malý v porovnaní s krajinami, ktoré boli neskorými osvojiteľmi čaju, ako je Spojené kráľovstvo, Spojené štáty americké a Rusko, ktoré vyvinuli značne odlišné čajové kultúry od Číny, najmä pokiaľ ide o prípravu, chuť a príležitosť, kedy konzumuje sa. Čaj sa v modernej Číne stále pravidelne konzumuje pri neformálnych aj formálnych príležitostiach. Okrem toho, že je obľúbeným nápojom, používa sa ako neoddeliteľná zložka v tradičnej čínskej medicíne, ako aj v čínskej kuchyni.