Odišiel najväčší odeský humorista Žvaneckij

MOSKVA / ODESSA – Dnes 6. novembra 2020 zomrel známy ruský humorista Michail Žvaneckij. Pochádzal z ukrajinského mesta Odesa.

Medzi rusky hovoriacim publikom patril medzi najobľúbenejších humoristov. Už v čase socializmu si uťahoval  z pomerov v Sovietskom zväze. S kritickým humorom neprestal ani po zmene spoločenského zriadenia.

Najznámejší ruský moderátor Ivan Urgant v deň smrti humoristu povedal, že odchod Michaila Žvaneckého je pre tých čo hovoria, píšu a komunikujú v ruskom jazyku veľkou tragédiou.

“Keď bola okolo tma a bolo jej veľa a bola často, bolo okolo Mišu bolo svetlo. Dal nám svetlo.  Ako my, ktorí sme ho milovali a vážili si ho, budeme žiť bez tohto svetla, neviem. Nie, samozrejme, že budeme žiť. Ale bude tam trochu menej svetla. A občas, nie trochu, ale oveľa viac menej – ako by povedal Miška, napísal o ňom novinár Vladimír Pozner.

Michail Žvaneckij sa narodil sa 6. marca 1934 v v rodine lekárov Mani (Emmanuila) Mojisejeviča Žvaneckého a Raisy Jakovlevny Žvaneckej. Otec bol chirurg a mama zubárka.

Michail Žvaneckij písal a interpretoval humoristické miniatúry. Pozrime sa na niekoľko jeho výrokov:

 1. Chlapci keď už sme teda po hrdlo v hovnách, chyťme sa za ruky.
 2. Je ťažké sa zapísať do histórie, ale je ľahké vyviesť historku.
 3.  Ak vám hovoria, že ste mnohostranná osobnosť, neverte im. Možno, že si myslia, že ste podlý, zradca a súčasne aj parazit.
 4. Ak máš svedomie, môžeš si robiť čo chceš.
 5. Niekedy nezveličujte hlúposť nepriateľov a veľkosť priateľov.
 6. Je tak ťažké myslieť, že väčšina ľudí odsudzuje.
 7. Nestačí poznať svoju cenu, treba aby bol po vás dopyt.
 8. Pekný život nezakážeš, ale môžeš prekaziť.
 9. Všetko sa vyvíja dobre, ale mimo.
 10. Ako rýchlo beží čas, nestihol som sa zobudiť, a už som zmeškal do práce.
 11. Ak sú dve zlé veci, vyberám si tú ktorú som neskúšal.

Presne pred tridsiatimi rokmi založil svetový klub odesanov. Heslom klubu je veta: “Odesania všetkých krajín spojte sa!!

Odesa je mesto v Odeskej oblasti Ukrajiny, na brehu Odeského zálivu Čierneho mora. Má približne 1 010 000 obyvateľov. Odesa je tretím najväčším mestom na Ukrajine po Kyjeve a Charkove. Je najväčším prístavom Ukrajiny
a najväčším mestom na pobreží Čierneho mora.

V meste je vyhlásený smútok. Plánujú mu postaviť pamätník na bulvári Michaila Žvaneckého.