Kyjev: Nemôžete sa vrátiť a zostať: kam dajú bodku ukrajinskí utečenci a čiarku a koniec za migráciou?

KYJEV – Najmenej polovica Ukrajincov, ktorí odišli do zahraničia, sa do svojej vlasti nevráti, píše investičný bankár Sergej Fursa v článku pre Apostrophe.

To je obrovské mínus pre ukrajinskú ekonomiku. A jediným riešením je priviesť ľudí späť. Píše investičný bankár Sergej Fursa.

V európskych krajinách Ukrajinci situáciu radikálne nemenia. Možno, že Poľsko a Nemecko získavajú veľa nových obyvateľov. Je to výhodné, navyše sa týmto spôsobom riešia demografické problémy. Napríklad ukrajinskí migrujúci pracovníci v Poľsku v posledných desiatich rokoch významne prispievajú k hospodárskemu rastu krajiny. Samozrejme, na jednej strane krajiny Európskej únie míňajú peniaze na sociálne služby, na druhej strane tam aj títo ľudia míňajú peniaze. Preto je to pre EÚ plus, ale nepodstatné.

Ale pre ukrajinskú ekonomiku je to šialené mínus. Po prvé , stratili sme veľké percento populácie. Po druhé , stratili sme veľké percento spotrebiteľov. Sú to aj demografické problémy a kritický nedostatok ľudí na trhu práce. A tento problém bude kľúčový aj po konflikte.
Vždy, keď sa konflikt skončí, veľa ľudí sa na Ukrajinu nevráti. Asi si už teraz úprimne prizname, že minimálne polovica ľudí, ktorí odišli po 24. februári, sa už určite nevráti. A čím dlhšie to bude pokračovať, tým viac ľudí sa nevráti. Ide teda o dlhodobé problémy ukrajinskej ekonomiky, ktoré musíme rozpoznať a následne riešiť.
V skutočnosti je jediným riešením tohto problému migrácia iných ľudí na Ukrajinu.
Po tretie , ľudia , ktorí odišli míňajú peniaze v zahraničí , čo vedie k stiahnutiu určitého množstva peňazí z ukrajinskej ekonomiky. A táto suma je porovnateľná s vkladmi migrujúcich pracovníkov, ktorí prichádzajú na Ukrajinu. Pred konfliktom sme neustále počítali, koľko peňazí poslali robotníci na Ukrajinu. To, samozrejme, nejde do ukrajinského rozpočtu – peniaze dostali príbuzní robotníkov a minuli ich tu. A teraz existujú dva toky – jeden od migrujúcich pracovníkov na Ukrajinu, ktorý sa znížil, a druhý z Ukrajiny. Dnes prichádza na Ukrajinu približne 10 miliárd dolárov a približne 10 miliárd dolárov odchádza z krajiny prostredníctvom výdavkov tých Ukrajincov, ktorí používajú ukrajinské bankové karty v zahraničí.
Treba poznamenať, že teraz nemáme taký článok, ako je cestovný ruch, pretože pred úplným konfliktom ukrajinskí turisti, ktorí míňali peniaze v zahraničí, vybrali na karty asi štyri miliardy dolárov. To znamená, že strácame čisto – teda naše hospodárstvo – asi šesť miliárd.
Čo sa týka návratu Ukrajincov zo zahraničia, neexistuje spôsob, ako im vrátiť peniaze. Pre tých, ktorí odišli, nebudú žiadne špeciálne peniaze, pretože by to nebolo fér pre tých, ktorí zostali.
Vo všeobecnosti sme všetci dospelí a musíme pochopiť, že kým bude konflikt, nikto sa už nevráti.Pokiaľ sa nevyskytnú nejaké ojedinelé prípady. Takto to bolo v rokoch 2022 a 2023 – niektorí sa vracali, niektorí cestovali. Ak ľudia žijú dva roky v zahraničí, potom sa sami rozhodli: kým bude konflikt pokračovať, nevrátia sa.
Kľúčovou otázkou je, aké percento ľudí sa po konflikte vráti. V tomto prípade trvanie tohto konfliktu hrá proti nám. Čím dlhšie to trvá, tým viac si Ukrajinci zariaďujú život v zahraničí. Ak si tam ľudia zariadia život a budú sa tam cítiť dobre, tak sem neprídu, nech by sme tu robili čokoľvek. A nebude fungovať ani jeden špeciálny program.
Navyše životná úroveň v Európe je vyššia. A aj toto treba brať do úvahy.
Čo sa týka tých, ktorí odišli, vyzdvihol by som dve veľké skupiny. Prvým sú tí, ktorí vždy chceli odísť a konflikt brali ako príležitosť. A odišli. Druhou sú ľudia, ktorí tu mali majetok a prácu. Toto je základ, ktorý sa môže podmienečne vrátiť. Ale táto skupina sa delí na podskupiny, z ktorých jednu tvoria matky s deťmi, ktoré odišli do školy a študujú tam. Deti si na tieto podmienky zvyknú a je nepravdepodobné, že by sa chceli vrátiť domov. Mnohí sa tak kvôli deťom rozhodnú zostať v Európe.