Čo týždeň dal: Po správe o zamestnanosti v USA pravdepodobnosť, že Fed v júni zníži sadzby
NEW YORK – Najnovšie správy o zamestnanosti v USA sú pozitívnou správou pre scenár takzvaného mäkkého pristátia.
Trh práce je stále silný, ale je kompenzovaný revíziami smerom nadol a vyššou mierou nezamestnanosti, ako sa predpokladalo, zatiaľ čo ekonomika USA naďalej vykazuje silné čísla.
V pondelok Index S&P 500 vzrástol o 0,80 %, zatiaľ čo Nasdaq 100 zaznamenal nárast o 1,44 %. Akcie výrobcov čipov, ktorí boli v popredí nedávnej rally vzrástli v premarket obchodovaní. Western Digital Corp., Micron Technology Inc. a Nvidia Corp. si polepśili o viac ako 1 %. Akcie Apple Inc. klesli približne o 1 % po tom, čo spoločnosti Európska únia udelila pokutu 1,8 miliardy EUR. Akcie spoločnosti Tesla Inc. klesli po tom, čo sudca z Delaware zrušil výplatný balík Elona Muska.
Európske akcie sa po šiestich týždňoch ziskov tiež zastavili blízko rekordného maxima, hoci technologický subindex sa obchodoval na vyšších úrovniach. V Ázii sa popredný svetový výrobca čipov, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., dostal na historicky najvyššiu úroveň.
V utorok sa Index 500 mierne klesol zo svojho historického maxima, zatiaľ čo technologicky viac zastúpený Nasdaq 100 klesol o viac ako 1 %. Akcie sa dostali pod tlak, keď sa trio technologických ťažkých váh skĺzlo mierne nadol, pričom investori sa zamerali aj na nové kolo ekonomických údajov, ktoré pomôžu formovať vyhliadky politiky Federálneho rezervného systému.
Akcie stratili pohyb po pretekoch, ktoré podnietili obavy z už tak vysokých valuácií – najmä v megacaps, vďaka čomu bola táto skupina akcií zraniteľná voči zvýšeným pohybom zoči-voči zlým správam. Problémy Apple s iPhonom v Číne sa prehĺbili, zatiaľ čo spoločnosť Advanced Micro Devices narazila na prekážku v USA pri predaji čipu umelej inteligencie do tejto krajiny. Tesla predĺžila svoj pokles, keď sa jej dodávky do Číny prepadli. Býčia pozícia v amerických technologických tituloch je najvyššia za tri roky, čo zvyšuje riziko korekcie.
V stredu sa Index S&P 500 obchodoval nižšie o približne 1%, zatiaľ čo Nasdaq 100 klesol o niečo viac, približne 1,80%. V premarket obchodovaní kybernetická bezpečnostná firma CrowdStrike Holdings Inc. prudko vzrástla po výsledkoch, ktoré prekročili očakávania. Jej nárast mal za následok aj nárast akcií svojich rovesníkov Palo Alto Networks Inc. a Zscaler Inc. Akcie spojené s kryptomenami sa zotavili, čo bolo spôsobené oživením bitcoinu.
Akcie čínskej e-commerce spoločnosti JD.com Inc. zaznamenali nárast v New Yorku po tom, čo oznámila silné výsledky a spätný odkup akcií za 3 miliardy dolárov. Európsky index Stoxx 600 vzrástol o 0,2 %, vedený cestovnými spoločnosťami ako TUI AG a IAG SA, vlastnený spoločnosťou British Airways. Britský referenčný index FTSE 250 orientovaný na domáce trhy vzrástol o 0,8 % pred jarným rozpočtom.
Vo štvrtok Index S&P 500 vzrástol o 0,51 %, zatiaľ čo Nasdaq 100 zaznamenal nárast o 0,67 % po tom, čo predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell signalizoval zákonodarcom, že uvoľňovanie politiky je stále na dobrej ceste začať tento rok, aj keď sa so znížením sadzieb neponáhľa.
Spomedzi jednotlivých titulov v Európe si prilepšili Virgin Money UK Plc, keďže Nationwide Building Society súhlasila s kúpou poskytovateľa pôžičiek za 2,9 miliardy libier. Novo Nordisk A/S zaznamenal rekordný nárast ceny akcií po tom, čo predložil údaje o svojom lieku na chudnutie amykretín. Japonský jen prudko stúpal, v súlade s nárastom presvedčenia, že Japonská centrálna banka konečne začne zvyšovať úrokové sadzby v marci, ako posledná z veľkých centrálnych bánk.
Jen sa dostal na titulné stránky po tom čo vzrástol až o 1 % voči doláru po zrýchlenom raste miezd a vyjadreniach člena predstavenstva BOJ, ktoré vyvolali špekulácie, že japonské úrokové sadzby momentálne pod nulou sa zvýšia prvýkrát od roku 2007. Tieto kroky vyvolali obavy, že vyššie sadzby doma prilákajú späť japonské peniaze, ktoré sú momentálne investované na zámorských trhoch.
V piatok sa po najnovšej správe o zamestnanosti v USA zvýšili stávky, že Federálny rezervný systém začne v júni znižovať sadzby. Kontrakty S&P 500 signalizovali, že americký akciový benchmark bude smerovať k ďalšiemu rekordu. Index S&P 500 vzrástol o viac ako 1 %, zatiaľ čo Nasdaq 100 vzrástol o viac ako percento a pol.
Dvojročné výnosy štátnych dlhopisov, ktoré sú citlivejšie na politické kroky, klesli o šesť bázických bodov na 4,44 %. Dolár oslabil.
Zamestnanosť v USA vo februári prekonala očakávania, zatiaľ čo rast miezd sa zmiernil, čo prispelo k známkam zdravého hospodárskeho rastu a miernejšej inflácie. Mzdy s vylúčením sektora poľnohospodárstva minulý mesiac vzrástli o 275 000 po kombinovanej revízii smerom nadol o 167 000 v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma mesiacmi. Miera nezamestnanosti vzrástla na 3,9 %.
Keďže trhy boli vo všeobecnosti v režime „viac pracovných miest znamená menej znižovania úrokov“, dnešné čísla túto mantru prerušilo.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Pondelok 04.03.2024
Ázia: Priemyselná produkcia v Južnej Kórei sa v januári 2024 zvýšila o 12,90 percenta v porovnaní s rovnakým mesiacom v predchádzajúcom roku.
EÚ: Počet nezamestnaných v Španielsku klesol o 7 452 alebo 0,3 %, čím sa ich celkový počet vo februári 2024 dostal na úroveň 2,76 milióna, čo je najnižšie februárové číslo od roku 2008.
USA: Globálny americký zložený PMI S&P klesol vo februári 2024 na 51,4 z 52 v predchádzajúcom mesiaci, podľa predbežného odhadu.
Utorok 05.03.2024
Ázia: Hlavný index spotrebiteľských cien pre oblasť Ku v Tokiu v Japonsku vzrástol vo februári 2024 medziročne o 2,5 %, pričom zaznamenal najvyššiu hodnotu za štyri mesiace v
súlade s očakávaniami.
EÚ: Priemyselná produkcia vo Francúzsku klesla v januári 2024 medzimesačne o 1,1 %, čo je viac, ako trhom očakávaný pokles o 0,1 % a predstavuje zvrat rastu o 0,4 % v predchádzajúcom mesiaci.
USA: Nové objednávky na tovar vyrobený v USA klesli v januári 2024 medzimesačne o 3,6 %, po revidovanom poklese o 0,3 % v decembri a v porovnaní s trhovými prognózami
poklesu o 2,9 %.
Streda 06.03.2024
Ázia: Index spotrebiteľských cien v Južnej Kórei vzrástol vo februári 2024 medziročne na 3,1 % z 2,8 % v predchádzajúcom mesiaci a prekonal prognózy o 2,9 % zvýšení.
EÚ: Obchodný prebytok Nemecka sa v januári 2024 zvýšil na 27,5 miliardy EUR, čím prekonal prognózy trhu vo výške 21,5 miliardy EUR a zvýšil sa z nahor revidovaných 23,3 miliardy EUR v predchádzajúcom mesiaci.
USA: Priemerná zmluvná úroková sadzba pre 30-ročné hypotéky s pevnou sadzbou a zodpovedajúcimi zostatkami úverov (766 550 USD alebo menej) sa v týždni končiacom 1. marca 2024 znížila o 2 bázické body na 7,02 %.
Štvrtok 07.03.2024
Ázia: Rezervné aktíva v Japonsku klesli vo februári 2024 na 1,281 bilióna USD z 1,292
bilióna USD v januári, pričom klesajú už druhý mesiac po sebe.
EÚ: Výrobné objednávky v Nemecku sa v januári 2024 medzimesačne zmenšili o 11,3 %, čo je horšie ako trhové prognózy poklesu o 6,0.
USA: Počiatočné nároky na nezamestnanosť v Spojených štátoch zostali nezmenené na úrovni 217 tisíc v týždni končiacom sa 2. marca 2024.
Piatok 08.03.2024
Ázia: Výdavky domácností v Japonsku v januári 2024 medziročne klesli v reálnom vyjadrení
o 6,3 %, čo je horšie ako trhový konsenzus o 4,3 % poklese po 2,5 % poklese v
predchádzajúcom mesiaci.
EÚ: Výrobné ceny v Nemecku klesli v januári 2024 medziročne o 4,4 %, po revidovanom poklese o 5,1 % v decembri a v porovnaní s trhovými očakávaniami poklesu o 6,6 %.
USA: Miera nezamestnanosti v Spojených štátoch sa vo februári 2024 zvýšila o 0,2 percentuálneho bodu na 3,9 %, čím sa dostala na najvyššiu úroveň od januára 2022 a prekonala očakávania trhu na úrovni 3,7 %.
David Matulay, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.