Bloomberg: Najväčšia ropná rafinéria na svete v Indii odmietla prijať tankery Sovcomflot

Indická spoločnosť Reliance Industries nebude akceptovať dodávky ropy, ak náklad doručia lode ruského PJSC Sovcomflot. Píše o tom Bloomberg s odvolaním sa na informovaný zdroj, ktorý potvrdil túto informáciu.

Už skôr o tom informovala agentúra Reuters.

Indická spoločnosť Reliance Industries, vlastník najväčšej ropnej rafinérie na svete, nebude akceptovať dodávky ropy , ak náklad doručia lode ruského PJSC Sovcomflot. Píše o tom Bloomberg s odvolaním sa na informovaný zdroj, ktorý potvrdil túto informáciu, o ktorej už skôr informovala agentúra Reuters.

Veľký počet ruských ropných tankerov, vrátane tých, ktoré prevádzkuje Sovcomflot, uviazli v dôsledku sankcií. Najmä dva tankery – z ktorých ani jeden nepatrí tejto ruskej spoločnosti – už niekoľko týždňov čakajú na vyloženie pri západnom pobreží Indie, píše Bloomberg.

Sovcomflot tento týždeň bez upresnenia priznal, že sankcie USA uvalené tento rok spôsobili prevádzkové ťažkosti jej podnikania. Zároveň bolo položených veľké množstvo plavidiel, ktoré nesúvisia so Sovcomflotom, no voči ktorým Úrad pre kontrolu zahraničných aktív (OFAC) ministerstva financií USA uvalil sankcie.

USA začali v októbri zvyšovať tlak na lodné spoločnosti zapojené do obchodovania s ruskou ropou.  Stalo sa tak uprostred kritiky, že Moskva obchádza západné sankcie.

Rafinéria Jamnagar spoločnosti Reliance, ktorá sa nachádza na západnom pobreží Indie, je najväčším a najkomplexnejším takýmto zariadením na svete s kapacitou rafinácie 1,4 milióna barelov ropy denne.

Najmenej štyri lode, ktoré vlastní Sovcomflot, teraz signalizujú, že ich ďalším cieľom je India, píše Bloomberg s odvolaním sa na svoje vlastné údaje o lodnej doprave.