Úroková sadzba na maloobchodných úverových kartách v USA je zatiaľ 29 % a je vôbec najvyššia

NEW YORK – Američania už pociťujú problémy z rastúcich výnosov dlhopisov. 

Výnosy dlhopisov v posledných týždňoch vzrástli, keďže investori sa obávajú vyšších úrokových sadzieb v dlhodobejšom horizonte. Náklady na pôžičky vzrástli v prípade hypoték, osobných pôžičiek, pôžičiek na autá a kreditných kariet.

Vyššie úrokové sadzby signalizujú väčšiu bolesť pre amerických spotrebiteľov a existujú náznaky, že vplyv nedávneho nárastu výnosov amerických štátnych dlhopisov už začína byť citeľný.

Výnosy štátnych dlhopisov za posledný mesiac vyskočili, pretože investori sa obávajú rastúcich dlhodobých úrokových sadzieb a neochoty Fedu hovoriť o vyhliadkach na uvoľnenie menovej politiky. V dôsledku toho 10-ročný výnos zo štátnej pokladnice v pondelok vzrástol nad 5 %, čo je najvyššia úroveň od roku 2007.

Rastúce výnosy dlhopisov sú problematické najmä pre spotrebiteľov, keďže sa podieľajú na vyšších nákladoch na pôžičky v celej ekonomike.

Existujú náznaky, ktoré už možno začínajú doliehať na Američanov, ktorí sa zdajú byť v neistejšej finančnej situácii, keďže ich úspory sa zmenšujú.

Tu sú štyri grafy, ktoré ukazujú, že Američania už pociťujú bolesť z rastúcich výnosov dlhopisov:

1. Úrokové sadzby hypoték presiahli 8 %.

30-ročná fixná úroková sadzba hypoték po prvýkrát od roku 2000 vzrástla nad 8 %.

Mortgage News Daily odhaduje, že 30-ročná fixná úroková sadzba hypoték tesne vzrástla nad 8 %. To odzrkadľuje najvyššie náklady na pôžičky za posledných 23 rokov na jednu z najpopulárnejších amerických hypoték.

2. Úrokové sadzby spotrebných úverov rastú.

Úrokové sadzby spotrebných úverov komerčných bánk sú najvyššie od roku 2007.

Celkom 24-mesačná úroková sadzba spotrebiteľských úverov v komerčných bankách dosiahla podľa Federálneho rezervného systému 12,17 %. Ide o najvyššie náklady na pôžičky pre osobné pôžičky od roku 2007.

3. Úrokové sadzby na dlh z kreditných kariet rastú.

Úrokové sadzby na dlh z kreditných kariet rastú alarmujúcim tempom.

Úrokové sadzby komerčných bánk z kreditných kariet vzrástli v auguste tohto roka na 21,19 %, ukazujú údaje Federálneho rezervného systému. Samostatná analýza bankového pomeru zistila, že priemerná úroková sadzba na retailových kartách je približne 28,93 %, čo je vôbec najvyššia úroková sadzba.

4. Oneskorenia narastajú – a môžu rásť ešte viac.

Delikvencie na kreditných kartách a osobných pôžičkách sa hromadia.

Oneskorené platby sa hromadia pre spotrebiteľov, ktorí sa snažia pokryť rastúce úrokové náklady na svoje dlhy. Nesplácanie kreditných kariet v druhom štvrťroku dosiahlo najvyššiu úroveň od roku 2012. Medzitým nedoplatky na spotrebiteľských úveroch dosiahli najvyššiu úroveň od pandémie.

A tento trend by sa mohol zhoršiť vzhľadom na narastajúci zostatok nehypotekárneho spotrebiteľského dlhu, ktorý nie je zvyčajne financovaný pevnou sadzbou.

Podľa newyorského Fedu sa nehypotekárny dlh v druhom štvrťroku zvýšil na 4,71 bilióna dolárov. Rekordných 1,03 bilióna dolárov predstavuje dlh z kreditných kariet a 1,58 bilióna dolárov predstavuje pôžičky na autá.

Dlh nebytových priestorov medzi spotrebiteľmi v USA v posledných rokoch neustále rastie. Federálna rezervná banka v New Yorku.

Medzitým dlh študentských pôžičiek predstavuje približne 1,57 bilióna dolárov. Platby pre dlžníkov sa obnovili až začiatkom októbra, hoci podľa nedávneho prieskumu Morgan Stanley 34 % dlžníkov uviedlo, že nebudú schopní splácať vôbec.

(Podľa verejne dostupných materiálov)