Cena energetického uhlia na trhu dosahuje maximá

PEKING – Svet bojuje o energie.

Cena energetického uhlia  v Ázii vzrástlo na rekordnú úroveň, keďže hrozba prerušenia dodávok pridáva nové riziká do už krízou zasiahnutého globálneho energetického sektora.

Spotová fyzická dodávka uhlia z austrálskeho prístavu Newcastle mala hodnotu 436,71 dolára za tonu, čo je historické maximum, podľa indexu OPIS, ktorý sa vydáva raz za dva týždne, zverejnený agentúrou Bloomberg News. To je takmer trikrát viac ako v tento deň vlani.

Októbrové futures pre austrálsky prístav Newcastle v pondelok vyskočili o 5 % na 463,75 USD za tonu, čo je podľa ICE Futures Europe najvyššia cena v údajoch z januára 2016. Referenčná cena uhlia v Európe tiež dosiahla rekordnú výšku.

Neistoty týkajúce sa dodávok plynu do Európy a predpokladaný rast dopytu po uhlí na kontinente naďalej zvyšujú ceny palív. Existuje tiež možnosť nepriaznivého počasia a prerušenia mín v Austrálii, ktorá je kľúčovým globálnym dodávateľom, pričom tretia predpoveď La Niña na koniec roka 2022 pravdepodobne povedie k výdatnejším dažďom.