Portu spúšťa investovanie priamo do akcií firiem

 

BRATISLAVA  – Apple, Tesla, BMW… Aj to sú firmy, do akcií ktorých je možné od tohto investovať cez online platformu Portu.

V ponuke je 40 amerických a európskych spoločností patriacich medzi tie najvýznamnejšie vo svojom sektore. Ich akcie doplnia už dnes širokú škálu ETF fondov, ktoré Portu ponúkalo doteraz.

Investori si vďaka tomuto kroku budú môcť svoje portfólia obohatiť o takzvané „blue chips“ akcie. Ich názov je odvodený od modrého žetónu, ktorý má v pokri tú najvyššiu hodnotu. „V tomto prípade však nejde o žiadnu hazardnú hru. Blue chips sú akcie tých najväčších, najhodnotnejších a najčastejšie obchodovaných firiem. Preto je ich ponuka obmedzená a zahŕňa iba overené a stabilné spoločnosti. Okrem tých vyššie menovaných sem patrí napríklad Microsoft, Mercedes, či podobní giganti,“ približuje Martin Luňáček, výkonný riaditeľ Portu.

Investičná platforma týmto vychádza v ústrety klientom, ktorým nestačia iba investície do ETF fondov, ale chcú nakupovať aj akcie firiem, ktorým veria. Tým, že v ponuke sú iba tie najbonitnejšie spoločnosti, je už od počiatku pod kontrolou aj investičné riziko. „Akcie rokmi nepreverených, nadmerne volatilných či okrajových spoločností v našom zozname nie sú. Potvrdzujeme tým, že sa zameriavame na klientov, ktorí k investovaniu pristupujú konzervatívnejšie a nechcú na akciových trhoch neuvážene riskovať,“ vysvetľuje Martin Luňáček.

Úplný zoznam investičných inštrumentov nájdete na stránke vlastných stratégií. Zoznam dostupných akcií i ETF fondov plánuje Portu pravidelne rozširovať a v krátkej dobe chce ponúknuť aj české akcie, ako sú napríklad ČEZ, Erste Bank a ďalšie.

Okrem toho dokážeme všetky akcie rozdeliť na frakčné podiely, čo je vhodné aj pre menších investorov s pravidelnými vkladmi. Vďaka tomu budú môcť investovať do akcií už od sumy dvadsať eur a kúpiť si tak iba zlomok akcie vybranej firmy,“ približuje Luňáček.

Ďalšou novinkou je zlacnenie poplatkov účtovaných pri vlastných stratégiách, ktoré nákup akcií umožňujú. Pre dlhodobých investorov, ktorí si zvolia fixáciu svojho portfólia, poplatok začína už na 0,47 % p.a., čo je úroveň hlboko pod trhovým priemerom.