Nad čínskou ekonomikou visí hrozba deflácie

PEKING – Ceny výrobcov v Číne klesli na najnižšiu úroveň za posledných sedem rokov.

Inflácia v Číne zostala v máji na nízkej úrovni, keďže ekonomika sa snaží zotaviť aj po tom, ako boli koncom minulého roka zrušené prísne blokovacie opatrenia voči Covidu.

Index cien výrobcov v máji klesol o 4,6 %, čo predstavuje najvýraznejší medziročný pokles za posledných sedem rokov, keď v máji 2016 ceny výrobcov medziročne klesli o 7,2 %.

Podľa prieskumu agentúry Reuters medzi ekonómami najnovšie údaje ukázali zrýchlenie poklesu PPI po tom, ako v apríli klesol o 3,6 %; to bolo aj pod očakávaniami ekonómov, ktorí v máji očakávali pokles o 4,3 %.

Vládne údaje ukázali, že index spotrebiteľských cien v Číne v máji oproti predchádzajúcemu roku vzrástol o 0,2 %. Ekonómovia oslovení v prieskume agentúry Reuters očakávali nárast o 0,3 %. V apríli bol index spotrebiteľských cien na dvojročnom minime 0,1 %.

Na medzimesačnej báze ceny klesli o 0,2 % – ekonómovia predpokladali pokles o 0,1 %.

Nízka spotrebiteľská inflácia v Číne a deflácia cien výrobcov kontrastujú s relatívne vysokou infláciou v najväčších svetových ekonomikách. Svetové centrálne banky vrátane amerického Federálneho rezervného systému sa už viac ako rok snažia znížiť rastúce ceny. Len tento týždeň Kanada a Austrália v rozpore s očakávaniami zvýšili úrokové sadzby.

Pevninský čínsky jüan po zverejnení údajov oslabil voči americkému doláru o 0,06 % na 7,1154. Index CSI 300, ktorý sleduje hlavné kótované spoločnosti v Šanghaji a Šen-čene, stratil 0,2 %.

Najnovšie údaje sú súčasťou skupiny hospodárskych ukazovateľov, ktoré poukazujú na ochladzovanie čínskej ekonomiky.

Čínsky národný štatistický úrad pripísal výsledky všeobecnej slabosti, ktorú zaznamenali svetové ceny komodít a celkový dopyt.

Z údajov vyplynulo, že ťažba a komodity viedli k nižším výrobným cenám, zatiaľ čo potraviny, tabak a alkohol k vyšším spotrebiteľským cenám.

Zhiwei Zhang zo spoločnosti Pinpoint Asset Management povedal: “Na ekonomiku naďalej dolieha riziko deflácie. Posledné ekonomické ukazovatele sústavne signalizujú, že ekonomika sa ochladzuje.”

Zhang očakáva, že ďalšia revízia fiškálnej politiky čínskej vlády príde po zverejnení údajov o hrubom domácom produkte za druhý štvrťrok budúci mesiac.