Summit Bidena a Putina bude v lete v tretej krajine

WASHINGTON / MOSKVA  – Z iniciatívy americkej strany prebehol telefonický rozhovor medzi prezidentom Ruskej federácie Vladimirom Putinom a prezidentom Spojených štátov amerických Josephom Bidenom. Informovali o tom Biely dom a Úrad prezidenta  Ruskej federácie.

Dôkladne sa diskutovalo o súčasnom stave rusko-amerických vzťahov a niektorých aktuálnych aspektoch medzinárodnej agendy. Joe Biden potvrdil predtým odovzdanú pozvánku ruskému prezidentovi na účasť na klimatickom summite, ktorý sa uskutoční 22. – 23. apríla prostredníctvom videokonferencie.

Obidve strany vyjadrili pripravenosť pokračovať v dialógu o najdôležitejších oblastiach zaistenia globálnej bezpečnosti, ktorá by zodpovedala záujmom nielen Ruska a USA, ale celého svetového spoločenstva. Okrem toho Joseph Biden prejavil záujem o normalizáciu stavu vecí na bilaterálnej ceste a nadviazanie stabilnej a predvídateľnej interakcie pri akútnych problémoch, ako je zabezpečenie strategickej stability a kontroly zbraní, iránsky jadrový program, situácia v Afganistane a globálne zmeny podnebia.

V tejto súvislosti americký prezident navrhol zvážiť možnosť usporiadania osobného summitu v dohľadnej dobe. Vladimir Putin pri výmene názorov na vnútornú ukrajinskú krízu načrtol prístupy k politickému urovnaniu na základe minského balíka opatrení.

Prezidenti sa dohodli, že sa príslušným oddeleniam nariadi vypracovať problémy nastolené počas telefonického rozhovoru.

Joe Biden ako senátor navštívil ZSSR 31. augusta 1979.

Americký prezident Joe Biden v rozhovore so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom navrhol, aby sa v nadchádzajúcich mesiacoch uskutočnil summit v tretej krajine. Uvádza sa to v správe na webovej stránke Bieleho domu. Administratíva amerického prezidenta neskôr navrhla, že v lete tohto roku by sa mohlo uskutočniť osobné stretnutie prezidentov.

Joe Biden vyhlásil „neochvejný záväzok“ americkej strany k zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny. Vyjadril tiež znepokojenie nad situáciou na hraniciach Ukrajiny a vyzval Moskvu, aby napätie eskalovala.

„ Joe Biden tiež jasne uviedol, že USA budú pevne brániť svoje národné záujmy v reakcii na ruské kroky, ako sú kybernetické útoky a volebné zásahy,“ uvádza sa v správe Bieleho domu.

Toto je prvý telefonický rozhovor medzi prezidentmi po konflikte, ktorý sa odohral v polovici marca. Potom Joe Biden v rozhovore pre ABC kladne odpovedal na novinársku otázku, či je presvedčený, že Vladimir Putin je „zabijak“. Putin na kontroverzné vyjadrenia Joe Bidena reagoval vetou: „Kto niekoho označuje, taký je sám.!

Samotný Joe Biden v rozhovore s Putinom prejavil záujem o normalizáciu vzťahov medzi oboma krajinami.

Joe Biden sa stretol s ministrom zahraničných vecí Andrejom Gromykom 15. januára 1988. Rokoval o znížení počtu strategických zbraní.