Ropní giganti rekordné zisky vďaka vysokým cenám

NEW YORK – Veľké ropné spoločnosti by mohli v druhom štvrťroku zarobiť 50 miliárd dolárov, ale vynikajúci výkon odvetvia by mohol byť predpokladom poklesu.

Prudký nárast príjmov je spôsobený vysokými cenami energií, ktoré podporili infláciu, zvýšili tlak na spotrebiteľov, zvýšili riziko recesie a podporili požiadavky na neočakávané dane. Zoči-voči takejto politickej a ekonomickej neistote budú možno musieť akcionári znížiť svoje očakávania rastu ziskov.

„Je vysoko pravdepodobné, že zisky vyvrcholia v druhom alebo treťom štvrťroku a potom mierne klesnú,“ povedal Ahmed bin Salem, analytik spoločnosti Oddo BHF. “Hroziaca recesia situáciu zmierňuje.”

Ropní giganti Exxon Mobil Corp., Chevron Corp., Shell Plc, TotalEnergies SE a BP Plc zarobia viac peňazí ako v roku 2008, keď svetové ceny ropy vyskočili na 147 dolárov za barel. Je to spôsobené tým, že počas krízy spôsobenej vojenským konfliktom na Ukrajine zaznamenala nielen ropa boom, ale aj maximálne ceny plynu, ako aj rekordnú maržu pri rafinácii ropy.

Mnohé veľké trhy čelia kritickému nedostatku rafinérskych kapacít kvôli zatváraniu závodov, pozastaveniu investícií počas pandémie, protiruským sankciám a rozhodnutiu Číny obmedziť export benzínu.

Crack spread 3-2-1 amerického pobrežia Mexického zálivu, ktorý je ukazovateľom zisku na barel ropy, vyskočil v druhom štvrťroku v priemere na 48,84 USD, čo je viac ako dvojnásobok jeho medziročnej úrovne. Európsky ekvivalent, rozpätie variabilných nákladov Total Energies, sa strojnásobilo na 145,70 USD.

Crack spread je vzťah  celkového cenového rozdielu medzi barelom surovej ropy a ropnými produktmi z neho rafinovanými. Ide o typ hrubej spracovateľskej marže špecifický pre dané odvetvie. Pojem „crack“, o ktorom sa hovorí, je priemyselný výraz pre rozloženie surovej ropy na jednotlivé produkty, vrátane plynov, ako je propán, vykurovacie palivo, benzín, ľahké destiláty, ako je letecké palivo, stredné destiláty, ako je motorová nafta, a ťažké destiláty, napríklad mazut.

Recyklácia teraz predstavuje 26 % nákladov na galón benzínu v USA, v porovnaní s priemerom 14 % v predchádzajúcom desaťročí. Tvrdí to Energy Information Administration.

Firma Shell očakáva rafinérske zisky vo výške 1 miliardy USD Bloomberg odhaduje, že Exxon, ktorý má najväčší podiel na rafinácii spomedzi veľkých spoločností, zarobí v druhom štvrťroku viac ako za predchádzajúcich deväť rokov dokopy.

Podľa Matta Murphyho, analytika Tudor Pickering Holt & Co z Calgary, tieto „obrovské“ zisky z rafinácie pravdepodobne nevydržia. Vysoké ceny palív spolu s rastúcimi životnými nákladmi poškodzujú spotrebiteľov.