Zlyhanie: Ukrajina nesplatila dlhopisy Naftogazu

KYJEV –Vláda  dnes nesplatila dlhopisy firmy Naftogaz Ukrainy. Dňa 26. júla 2022 uplynula lehota na platby držiteľom eurobondov Naftogazu.

Kabinet ministrov nariadil predstaviteľom spoločnosti, aby v súvislosti s eurobondmi podnikli akékoľvek kroky až po samostatnom schválení vládou.

Predstavitelia Naftogazu nedostali povolenie na splnenie záväzkov voči držiteľom eurobondov na uskutočnenie potrebných platieb na zaplatenie istiny a úrokov (pre emisiu v roku 2022) a úrokov (pre emisiu v roku 2024).

“Vláda sa tak dostala do nesplácania eurodlhopisov NJSC Naftogaz Ukrajiny. Keďže nesplatenie eurobondov prakticky pripravilo Naftogaz o prístup na medzinárodný kapitálový trh, kabinet ministrov tým, že zakázal ich vyplácanie, vlastne prevzal plnú zodpovednosť za získavanie potrebných finančných prostriedkov.” za dovoz zemného plynu na prechod vykurovacej sezóny 2022/2023,“ uvádza sa v stanovisku.

Už skôr bolo oznámené, že ukrajinský Naftogaz žiada držiteľov eurobondov, aby odložili výplaty kupónov a splatenie dlhu vo výške 350 miliónov dolárov s úrokmi o dva roky. 

V súlade s rozhodnutím vlády vedenie Naftogazu vopred požiadalo kabinet ministrov o schválenie, uviedla spoločnosť. NAC oznámilo, že na jeho účtoch je dostatok prostriedkov na platby eurobondov. Spoločnosť tiež uviedla, že opísala “riziká a negatívne dôsledky pre Naftogaz” v prípade “tvrdého defaultu” na eurobondy spoločnosti.