Newyorská Signature Bank na dne, už nevypláva

NEW YORK – Štátne regulačné orgány v USA zatvorili newyorskú banku  Signature Bank, ktorá bola obľúbená medzi majiteľmi kryptomien. 

Ako píše Reuters , Federálna korporácia pre poistenie vkladov (FDIC) prevzala kontrolu nad spoločnosťou Signature, ktorej aktíva predstavovali 110,36 miliardy USD a vklady – 88,59 miliardy USD na konci minulého roka.

Signature bola komerčná banka s pobočkami v New Yorku, Connecticute, Kalifornii, Nevade a Severnej Karolíne. Mala deväť obchodných línií vrátane komerčných nehnuteľností a digitálneho bankovníctva aktív. Banka bola medzi vlastníkmi kryptomien žiadaná. Od septembra 2022 bola takmer štvrtina jej vkladov v sektore kryptomien. V decembri banka oznámila, že zníži svoje vklady súvisiace s kryptomenami o 8 miliárd dolárov.

Okrem toho mala banka dlhodobý vzťah s bývalým prezidentom Donaldom Trumpom a jeho rodinou. Trumpovi a jeho firme poskytol bežné účty a financoval niekoľko rodinných podnikov. Vzťahy s bývalým americkým prezidentom boli prerušené po nepokojoch v Kapitole v januári 2021. 

FDIC zriadila „sprostredkovateľskú“ nástupnícku banku, ktorá umožní zákazníkom zatvorenej banky prístup k ich finančným prostriedkom – vkladatelia a dlžníci Signature Bank sa automaticky stanú zákazníkmi tejto banky.

Zatvorenie Signature nasleduje po zatvorení veľkej banky v Silicon Valley v druhom najväčšom bankrote v histórii amerického bankovníctva (po Washington Mutual, ktorý sa zrútil počas finančnej krízy v roku 2008). 

Niekoľko ďalších amerických bánk s podobným profilom vkladateľov je ohrozených. Akcie spoločností First Republic, PacWest Bancorp a Western Alliance Bancorp boli minulý týždeň obzvlášť volatilné, informoval FT.

Minulý týždeň kalifornský regulátor vyhlásil bankrot jednej z najväčších amerických bánk – Silicon Valley Bank. Ku koncu minulého roka nebolo poistených 89 % jej vkladov v hodnote približne 175 miliárd USD. 

Banka SVB prešla pod ministerstvo Federálnej komisie pre poistenie vkladov a zostatok jej kapitálu smeruje na kompenzáciu a splatenie dlhov.

V nedeľu 12. marca predstavitelia USA oznámili, že zákazníci Silicon Valley Bank budú mať od pondelka prístup k svojim vkladom.