Nord Stream 1: menej plynu kvôli druhej turbíne

MOSKVA / BERLÍN – Ruské dodávky plynu cez Nord Stream klesli na približne 20 % svojej maximálnej kapacity v dôsledku odstavenia ďalšej plynovej turbíny. Uvádza sa to v správe nemeckého prevádzkovateľa prepravy plynu Gascade.

„Od 27. 7. 2022 o 8:00 (09:00 moskovského času) sa cez Nord Stream prepravovalo 1,28 milióna kubických metrov za hodinu, čiže približne 20 % maximálneho výkonu Nord Streamu v súlade s aplikáciami,” hovorí správa.

Dodávky potrubím sa tak znížia o viac ako polovicu, na približne 31 miliónov metrov kubických. m za deň z predtým držaných 67 miliónov metrov kubických. m.

Údaje od prevádzkovateľa Nord Stream, Nord Stream AG, tiež potvrdzujú zníženie dodávok na polovicu od 10:00 moskovského času na približne 31 miliónov metrov kubických denne, čo je o niečo menej ako deklarovaných 20 % maximálnej kapacity.

Gazprom 25. júla oznámil nútené odstavenie ďalšieho motora s plynovou turbínou na kompresorovej stanici Portovaya z dôvodu konca času medzi generálnymi opravami pred generálnou opravou. V prevádzkovom stave tak zostane iba jedna turbína.

Na tomto pozadí cena plynu v Európe počas aukcie vzrástla nad 2 300 dolárov za 1 000 metrov kubických. m prvýkrát od 8. marca.

Nemecké úrady uviedli, že nevidia žiadny technický dôvod na obmedzenie dodávok plynu cez Nord Stream. Nemecko zároveň stále odmieta nahlásiť polohu opravenej turbíny a dokumenty zaslané Siemensom o vrátení turbíny stále neodstraňujú sankčné riziká a vyvolávajú len doplňujúce otázky, poznamenal Gazprom. Siemens Energy, naopak, uviedol, že nevidí súvislosť medzi turbínou a poklesom dodávok cez Nord Stream a chýba dostatok colných dokumentov od Gazpromu na jej dovoz do Ruskej federácie.