Sankcie bránia Kazachstanu dodávať urán na trhy
ASTANA – Najväčší svetový ťažiar uránu varuje, že konflikt na Ukrajine brzdí dodávky na Západ. Gravitácia voči Rusku a Číne sa zintenzívňuje, hovorí šéf Kazatompromu Meiržan Jusupov.
Kazatomprom, ktorý je kótovaný v Astane a Londýne, sa snaží vytvoriť alternatívnu cestu na doručovanie materiálov cez Kaspické more, Azerbajdžan, Gruzínsko a Čierne more, čo bude drahšie.
Meiržan Jusupov. Prameň: www.primeminister.kz
Kazachstan produkuje 43 percent svetového uránu, čo zodpovedá podielu kartelu OPEC na trhu s ropou. Potenciálny vplyv Ruska na jeho stredoázijského suseda však vyvoláva rastúce obavy medzi západnými energetickými spoločnosťami a priemyselnými partnermi.
“Uvidíte nejaké zmeny,” hovorí Lee Currier, výkonný riaditeľ spoločnosti NexGen Energy, ktorá v Kanade vyvíja veľký projekt ťažby uránu. „Možno sa ich produkcia zvýši, aby slúžila Rusku a Číne. V tomto prípade sa západné spoločnosti obrátia na západných dodávateľov… Myslím, že už teraz vidíme náznaky toho.“
Rosatom, ruský jadrový monopol, má podiel v piatich zo 14 polí Kazatompromu. Podľa Yusupova v súlade s týmito dohodami dostáva 20 percent produkcie krajiny.
Rusko a Čína sú na čele tohto problému v budovaní nových jadrových elektrární po celom svete.
V roku 2022 spoločnosť v poznámke pod čiarou k svojej výročnej správe uviedla, že vlastníctvo 49-percentného podielu v Budenovskoye, obrovskom poli vyvíjanom Kazatompromom, bolo prevedené na spoločnosti vrátane dcérskej spoločnosti Rosatom Uranium One. Nedostatočná transparentnosť transakcie vyvolala v spoločnosti obavy, podľa osoby s priamou znalosťou veci.
Komentáre manažéra prišli po tom, čo spoločnosť minulý mesiac znížila svoju prognózu výroby na rok 2025 o 17 percent a stiahla svoju prognózu na rok 2026. Spoločnosť uviedla nedostatok kyseliny sírovej potrebnej na ťažbu uránu a oneskorenie pri výstavbe pobrežných zariadení a infraštruktúry.
Minulý rok poslal Kazatomprom podľa svojej najnovšej výročnej správy 49 percent uránu pod svojou kontrolou na ázijský trh, 32 percent do Európy a 19 percent na americký trh.
“Diverzifikáciu geografie nášho predaja berieme veľmi vážne,” povedal Meiržan Jusupov.
Katie Mallinson, partnerka obchodnej spravodajskej firmy Prism Political Risk Management, tvrdí, že Kazachstan je pod čoraz väčším tlakom zo strany Ruska a Číny, aby obmedzil svoje interakcie so západnými krajinami, najmä po odchode amerických jednotiek z Afganistanu v roku 2021.
“To platí najmä pre urán, ktorý hrá kľúčovú úlohu v globálnom dodávateľskom reťazci,” povedala.
„Rusko zvýšilo svoj podiel na produkcii uránu v Kazachstane a Kazachstan ho stále viac a viac dodáva na čínsky trh. Z dlhodobého hľadiska to vyvoláva vážne otázky o tom, koľko uránu bude dostupné na západných trhoch.
(Spracované podľa materiálov denníka Financial Times)