Goldman verí, že komodity budú rásť vďaka znižovaniu sadzieb centrálnych bánk

NEW YORK – Predpokladá sa, že najviac získajú meď, hliník a ropné produkty. Názor banky sa zhoduje s optimistickými prognózami spoločností Macquarie a Carlyle Group

Goldman Sachs Group Inc uviedli, že komodity v tomto roku porastú, keďže centrálne banky v USA a Európe znížia úrokové sadzby, aby podporili priemyselný a spotrebiteľský dopyt.

Podľa analytikov Samanthy Dart a Daana Struyvena v poznámke z 24. marca by komodity mohli v priebehu roka 2024 vzrásť o 15 %, keďže náklady na pôžičky klesajú, výroba sa oživuje a geopolitické riziká pretrvávajú. Podľa banky by mohli vzrásť ceny medi, hliníka, zlata a ropných produktov, ale zdôraznila, že investori by mali byť selektívni, keďže rast nebude univerzálny.

Komodity zaznamenali v prvom štvrťroku mierne zisky, pričom ropa posilnila, zlato dosiahlo rekordnú hodnotu a meď prekročila hranicu 9 000 USD za tonu. Tvorcovia politík amerického Federálneho rezervného systému a Európskej centrálnej banky uviedli, že v tomto roku majú v úmysle znížiť náklady na pôžičky, keďže inflácia sa zmierňuje. Okrem toho Čína signalizovala ďalšiu podporu svojho oživenia.

“Zistili sme, že znižovanie sadzieb v USA v prostredí bez recesie vedie k rastu cien komodít, pričom najväčšiu dynamiku získavajú kovy (najmä meď a zlato), po ktorých nasleduje ropa,” uviedli analytici. “Dôležité je, že pozitívny vplyv na ceny má tendenciu sa časom zvyšovať, keďže sa do nich premietne rastová dynamika vyvolaná uvoľnením finančných podmienok.”

Opatrne býčí výhľad Goldmanu je ozvenou komentárov ďalších pozorovateľov trhu. Spoločnosť Macquarie Group Ltd. začiatkom tohto mesiaca uviedla, že komodity vstupujú do nového cyklického vzostupu, ktorý je poháňaný obmedzovaním dodávok a oživením svetovej ekonomiky. Jeff Curry, bývalý vedúci výskumu komodít v banke Goldman a v súčasnosti v Carlyle Group LP, tiež predpovedal rast v dôsledku zníženia sadzieb Fedu. Na inom mieste spoločnosť JPMorgan Chase & Co. upozornila na rastový potenciál zlata.

Podľa prognóz Goldmanu by sa koncom roka mala cena medi pohybovať na úrovni 10 000 USD za tonu, cena hliníka na úrovni 2 600 USD za tonu a cena zlata na úrovni 2 300 USD za uncu, čo by bol nominálny rekord.Základné kovy sa na londýnskej burze kovov naposledy obchodovali na úrovni 8 886 USD za tonu a 2 310 USD za tonu, zatiaľ čo zlato sa pohybovalo v blízkosti 2 167 USD za uncu.
“V strednodobom horizonte si naďalej zachovávame konštruktívny pohľad na zlato, podporený možným uvoľnením politiky Fed-u, ktoré by malo do veľkej miery oživiť do značnej miery neaktívne nákupy ETF,” uviedli analytici, pričom mali na mysli toky do fondov obchodovaných na burze.

Naopak – a zdôrazňujúc svoju výzvu k selektívnemu prístupu – banka zostala medvedia v prípade výhľadu batériových kovov, ako sú nikel, kobalt a uhličitan lítny. “Domnievame sa, že je príliš skoro na to, aby sme signalizovali rozhodujúci koniec týchto medvedích trhov,” uviedli analytici.

Hoci Federálny rezervný systém minulý týždeň ponechal úrokové sadzby nezmenené, predstavitelia sa držia svojej prognózy troch znížení v tomto roku.Napriek tomu miera americkej inflácie, ktorá má byť zverejnená v najbližších dňoch – Fedom preferovaný ukazovateľ základných cenových tlakov – pravdepodobne zostala vo februári nepríjemne vysoká.