Čo týždeň dal: koniec zvyšovania úrokov neprišiel

NEW YORK – Kľúčový ukazovateľ americkej inflácie klesol za minulý mesiac viac ako sa očakávalo, čo naznačuje, že Federálny rezervný systém môže byť blízko k ukončeniu zvyšovania úrokových sadzieb.

Počas pondelkového obchodného dňa ukazovateľ regionálnych poskytovateľov úverov vzrástol približne o 2,5 %, keď spoločnosť First Citizens BancShares Inc. vzrástla o viac ako 50 % po tom, ako sa dohodla na kúpe banky Silicon Valley Bank patriacej finančnej skupine SVB. First Republic Bank vzrástla na základe správy agentúry Bloomberg, že americké úrady zvažujú rozšírenie núdzového úverového nástroja, ktorý by poskytol veriteľovi viac času na posilnenie jeho súvahy. Trh je tlačený a ťahaný medzi bankami a technologickými akciami.

Keďže banky sa odrazili od dna, veľa peňazí sa vylialo z technologických akcií, ktoré v posledných dvoch týždňoch držali trh. Index S&P 500 v pondelok vzrástol, pričom finančné spoločnosti v ňom vzrástli o viac ako 1 %. Darilo sa aj výrobcom energií. Technologický Nasdaq 100 ukončil obchodovanie o 0,7 % nižšie, čím zavŕšil dvojtýždňový nárast.

Výnosy dvojročných štátnych dlhopisov prekročili 4 %. Klesli výnosy finančných spoločností po krachu troch amerických bánk. Obchodovanie sa však začalo uvoľňovať so zvýšeným počtom špekulácií, že turbulencie v bankovom sektore sa podarí obmedziť. V utorok sa výnosy dvojročných štátnych dlhopisov dostali tesne nad 4 %, zatiaľ čo ukazovateľ dolára zaznamenal najnižšiu hodnotu za posledných osem týždňov.

Tieto pohyby prichádzajú v čase, keď sa investori pripravujú na množstvo údajov o americkej ekonomike v tomto týždni vrátane centrálnou bankou preferovaného merania inflácie, ktoré pravdepodobne bude zohľadnené pri ďalšom rozhodovaní Fed-u o úrokových sadzbách. V Európe akcie klesli po tom, čo francúzski prokurátori uviedli, že bankám vrátane Societe Generale SA a BNP Paribas SA hrozí v rámci vyšetrovania daňových podvodov a prania
špinavých peňazí kolektívna pokuta vo výške viac ako 1 miliardy eur (1,1 miliardy USD).

V stredu prekvapil čínsky líder, spoločnosť Alibaba, investorov, keď oznámil plány na rozdelenie svojho biznisu na šesť jednotiek, ktoré budú samostatne zhodnocovať finančné prostriedky a analyzovať možnosť prvotnej verejnej ponuky. Alibabe sa pri uskutočňovaní najväčšej reorganizácie vo svojej histórii podarilo dosiahnuť dva ciele, ktoré sa mnohým jej konkurentom nepodarilo.

Za prvé upokojiť vládu, ktorá nedôveruje veľkým technologickým firmám, a za druhé upokojiť investorov, ktorí sú traumatizovaní dlhoročným regulačným zásahom. Americké akcie rástli, keďže chuť riskovať sa naďalej zotavovala z otrasov v bankovom sektore, a to vďaka rastu technologických a finančných akcií.

Technologický Nasdaq 100 vstúpil do býčieho trhu a od decembrového minima vzrástol o 20 %. Index S&P 500 sa vrátil nad hranicu 4 000, pričom 92 % akcií skončilo v tento deň v zisku.

Vo štvrtok americké finančné spoločnosti opäť ukončili deň v stratách, kvôli sérií komentárov predstaviteľov Federálneho rezervného systému, ktorí naznačili, že na boj proti inflácii je potrebné ďalšie sprísnenie menovej politiky a to aj v dôsledku turbulencií v bankovom sektore. Finančné inštitúcie sa dostali pod tlak po tom, čo prezident Richmondského Fedu Thomas Barkin povedal, že Fed môže zvýšiť sadzby viac, ak budú pretrvávať inflačné riziká.

Prezidentka bostonského Fedu Susan Collinsová tiež uviedla, že sprísnenie je potrebné. A prezident Fedu v Minneapolise Neel Kashkari povedal, že je odhodlaný dostať infláciu späť na 2 % a že zatiaľ nie je úplne jasné, aký vplyv budú mať otrasy vo finančnom systéme.

Výnosy 10 ročných štátnych dlhopisov boli počas druhého dňa nevýrazného obchodovania stabilné, keďže investori sa zameriavali na údaje o inflácii.

V piatok uzavreli akciové trhy v zelených číslach po tom, čo boli zverejnené čísla preferovaného ukazovateľa inflácie Fedu, bez započítania potravín a energií, ktorý sa zvýšil menej ako sa predpokladalo. Index S&P 500 po zverejnení údajov o inflácií rástol, zatiaľ čo technologický index Nasdaq 100 si pripísal viac ako 1 %, pričom index zaznamenal najsilnejší štvrťrok od roku 2020. Analytici však upozorňovali, že len malé percento akcií v skutočnosti zodpovedalo za rast amerických akcií.

V Európe sa akcie zotavili, keď inflácia v eurozóne klesla najviac v histórii. Nové maximum rastu základných cien však poukázalo na zložitú úlohu, pred ktorou stojí Európska centrálna banka. Ropa zaznamenala týždenný nárast
o viac ako 7 % v súvislosti s pokračujúcim narušením irackého vývozu.

Zlato sa takmer nezmenilo. Bitcoin mal ukončiť svoj najlepší štvrťrok od marca 2021 so ziskom približne 70%.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku ukazovateľ podnikateľskej klímy Ifo pre Nemecko, ktorý sa v marci 2023 zvýšil na 93,3 bodu, čo je najvyššia hodnota od februára 2022. Index cien domov S&P CoreLogic Case-Shiller v 20 mestách v USA vzrástol v januári 2023 medziročne o 2,5 %, čo bol najmenší nárast od novembra 2019.

Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu v nezamestnanosti, vzrástol v týždni končiacom sa 25. marca o 7 000 na 198 000, čo bolo mierne nad očakávaniami 196 000. Inflácia spotrebiteľských cien v Nemecku sa v marci 2023 medziročne ďalej znížila na 7,4 %, z 8,7 % v predchádzajúcich dvoch mesiacoch a v porovnaní s trhovými
očakávaniami 7,3 %. Jadrové ceny PCE v USA, ktoré nezahŕňajú potraviny a energie, vzrástli
februári 2023 medzimesačne o 0,3 % pod trhovým odhadom 0,4 %.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500: + 3,00 %
DOW JONES: + 2,59 %
NASDAQ: +4,01 %
DAX: +3,31 %
Euro Stoxx 50: +3,61 %
NIKKEI: +2,05 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500: +7,11 %
DOW JONES: + 0,42 %
NASDAQ: +21,35 %
DAX: +10,20 %
Euro Stoxx 50: +11,15 %
NIKKEI: +9,04 %

Dominik Červenka, CAPITAL MARKETS, o.c.p.,