Neexistujúce firmy v USA dostali vyše 1 mld. USD

WASHINGTON – Neexistujúce, či fantómové spoločnosti, teda prízraky dostali od amerických úradov viac ako miliardu dolárov na boj proti následkom pandémie koronavírusov, píše Bloomberg.

Počet grantov vydaných pre malé podniky vo výške 10-tisíc dolárov presiahol počet žiadateľov, ktorí majú nárok na podporu, uvádza agentúra Bloomberg. Napríklad v štáte  Chicago schválili 81 000 grantov, a to  napriek tomu, že s platbami mohlo rátať iba 19 000 ľudí. Úrady tak prišli o 600 miliónov dolárov kvôli vymysleným neexistujúcim spoločnostiam.

V štáte Illinois schválila organizácia Small Business Administration (SBA) 24 278 grantov, ale posledné údaje amerického úradu pre sčítanie ľudu ukazujú, že na platbu malo nárok iba 1 925 firiem v kraji. Bloomberg celkovo identifikoval 52 krajov po celej krajine, kde boli identifikované podozrivé platby v celkovej výške 1,3 miliardy dolárov.

Grantový program vyvolal prudký nárast podvodov. Podovdníci napríklad ponúkali pomoc ľuďom pri získavaní grantov výmenou za odmenu. Osoba poskytla identifikačné údaje a informácie o bankovom účte a podvodníci tieto informácie použili na podanie falošnej žiadosti.

SBA uviedla, že má „silné záruky proti podvodom“, a preto už odmietla 1 000 podozrivých žiadostí. Agentúra začala  na podporu malého a stredného podnikania v apríli vyplácať granty v celkovej výške 20 miliárd dolárov.

Pokles HDP USA v druhom štvrťroku predstavoval 32,9 percenta v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. V marci sa úrady rozhodli prideliť dva bilióny dolárov na podporu ekonomiky krajiny, v máji vláda vyčlenila ďalšie tri bilióny dolárov na tieto účely.