Trhy podporila pozitívna prognóza vývoja OECD

NEW YORK – Pred večerom americké akciové indexy dosiahli mierny plus.

Medzi najvýznamnejšími emitentmi bol rast podporený cennými papiermi Nvidia, ktorých cena sa zvýšila o 4,9%. Regionálny priemyselný index PMI v Chicagu bol výrazne lepší, ako sa očakávalo, a dosiahol 75,2 oproti prognóze na úrovni 68,0. V apríli bol indikátor na úrovni 72,1. Tak vysoká hodnota indexu bola naposledy v roku 1973.

Trh reagoval zdržanlivo na ohlásené dlhodobé ekonomické programy Bidenovej správy v podobe plánu zamestnanosti a rodinného plánu na 6 biliónov. Zatiaľ čo trh hodnotí možné daňové inovácie v súvislosti s potrebou financovania. Napriek tomu bude mať dnes trh pauzu kvôli víkendom v USA a Veľkej Británii. Ázijské obchodovanie bolo viacsmerné. Japonský NIKKEI poklesol o 1,0% kvôli slabším údajom o maloobchodnom predaji a priemyselnej výrobe, ako sa očakávalo. Čínsky trh vyzeral lepšie: Šanghajský zložený index pridal 0,4%. Európske indexy tiež nevykazujú jednotné smerovanie.

Trh s ropou zaznamenal dobrý rast. Kurzy zmesi Brent vzrástli o viac ako 1% a obchodujú sa nad 69,6 USD za barel.

Trhy podporila pozitívna predpoveď OECD o trendoch v globálnej ekonomike na tento a budúci rok. Organizácia zvýšila prognózu rastu globálneho HDP na rok 2021 na 5,8%. a 4,4% pre rok 2022. Predchádzajúca prognóza vychádzala z rastu o 5,6% a 4,0% pre nasledujúci rok. Organizácia zaznamenala zlepšenie vyhliadok na zotavenie globálnej ekonomiky. Uznali však možnosť zaostávania jednotlivých krajín v dôsledku prepuknutia pandémie.

Za zmienku tiež stojí zlepšenie predpovede rastu HDP USA na súčasný rok na 6,9% oproti 6,5% v predchádzajúcej predikcii. Rast ropy v predvečer 17. stretnutia ministrov OPEC + je povzbudivý. Tento týždeň sa očakáva Petrohradské ekonomické fórum, na ktorého stránkach je možné robiť dôležité ekonomické vyhlásenia a hodnotenia