Ropa stúpa, stúpa plyn, trhy sú na vrchole cien

NEW YORK / LONDÝN – Včera barel ropy Brent vzrástol o 2,0 dolára a dosiahol najvyššiu úroveň od začiatku roka, na úrovni 84,6 dolára.

Rast cien bol uľahčený obmedzenou ponukou na svetovom trhu v predvečer zimy. Do konca dňa sa ceny uhľovodíkov znížili na 83,65 dolára za barel, čo však bolo o 1,26 dolára vyššia ako konečná hodnota z piatku. Aktuálne najaktuálnejšou otázkou je, či budú futures Brent schopné opäť dosiahnuť hranicu 86,4USD za barel, testovanú na začiatku októbra 2018. Je potrebné pripomenúť, že len o dva mesiace neskôr uhľovodíky rýchlo klesli na menej ako 60,0 dolára za barel. Podľa nás je tentoraz rovnako ostrá korekcia nepravdepodobná – špekulatívna zložka celkovej dlhej pozície účastníkov ropného trhu je stále dosť bezvýznamná. Aj napriek nedávnym zmenám, ktoré naznačujú mierne nahromadenie dlhej pozície vo futures na Brent a WTI, je čistý objem býkov vytvorených špekulatívnymi účastníkmi ropného trhu teraz o 35 miliárd dolárov nižší ako v roku 2018, o 25 dolárov nižší ako v roku 2014. , a o 15 miliárd dolárov menej ako na konci roku 2019. To nám umožňuje dospieť k záveru, že kumulatívna dlhá pozícia vôbec nedosiahla maximálne úrovne a cenová korekcia bude v každom prípade obmedzená rozsahom a trvaním.

Poznamenávame tiež, že v roku 2018 niektorí obchodníci súčasne hazardovali s rastom cien ropy (WTI) a otvárali krátke pozície v zemnom plyne (Henry Hub). Dôvodom bola skutočnosť, že takíto hráči očakávali zvýšenie rozpätí medzi týmito dvoma nosičmi energie v podmienkach, keď sa predpovedala teplá zima a zvýšenie výroby plynu v USA, a Biely dom sľúbil, že ukončí dodávky. iránskej ropy na svetový trh. Je pozoruhodné, že Saudská Arábia v novembri 2018 zvýšila ťažbu na 11,1 milióna barelov. denne, aby sa zabránilo nedostatku dodávok na trhu, ale všetky ďalšie objemy musela skladovať vo vlastných skladoch ropy, pretože sľuby vtedajšieho prezidenta USA Donalda Trumpa neboli úplne splnené. Zima sa tiež ukázala byť menej teplá, ako sa očakávalo, takže hedžové fondy, ktoré sa špecializujú na obchodovanie s komoditnými opciami pre malú skupinu bohatých klientov, museli uzavrieť dlhé pozície na trhu s ropou, čo vyvolalo dominový efekt a drvivú likvidáciu podobných pozícií inými hráčmi.

Účastníci trhu majú dnes v Európe tendenciu zaujímať dlhé pozície voči plynu (TTF) a v niektorých prípadoch krátke pozície pre ropu (Brent). Účastníci OPEC + si dobre pamätajú rok 2018 a nechcú zvýšiť produkciu viac, ako sa plánovalo, aby ju neskôr nemuseli znižovať, ak sa súčasný nedostatok na trhu s ropou ukáže ako dočasný a jeho zásoby začnú v 1Q22 opäť rásť. Podľa nášho názoru, aby aliancia producentov ropy prehodnotila svoj kurz, citáty Brentu by sa mali sebavedomo presadiť nad 80 dolárov / bbl. alebo výrazne prekročiť túto značku. Biely dom pod vedením Joea Bidena je predvídateľnejší než za vlády Donalda Trumpa a veríme, že vzhľadom na rast cien ropy súčasná prezidentská administratíva, ktorá má veľký záujem na tom, aby bol benzín v USA cenovo dostupný, pravdepodobne zvýši tlak na Saudskú Arábiu. ( To sa môže objaviť v tlači v najbližších týždňoch).

Hlavným rozdielom medzi súčasnou situáciou a rokom 2018 je objem ťažby ropy v USA. V období od marca do júla bola produkcia asi 11,3 milióna bbl / d a očakávame, že do konca roka dosiahne 11,4 milióna bbl / d. Pripomeňme, že v roku 2018 bola americká ropná produkcia vo štvrtom štvrťroku o 1 milión barelov denne vyššia ako v prvom. Veríme, že do roku 2022, keď sa očakáva zrýchlenie rastu produkcie v USA, sa globálny dopyt po rope zvýši o 1,5 milióna barelov denne. Podľa nášho názoru teda iba prudký pokles dopytu môže zabrániť vzostupu cien ropy na maximum v roku 2018, ktoré predstavuje 86,4 USD / bbl.

Ceny ropy Brent dnes ráno klesli pod 84 dolárov / bbl. na pozadí korekcie na akciovom trhu, ktorá bola spôsobená obavami z vysokej inflácie v dôsledku nárastu cien energií. V utorok čakajú investorov na október index ekonomického sentimentu ZEW pre eurozónu a v stredu budú zverejnené dôležité zásadné údaje o trhu s ropou. Sme presvedčení, že ceny ropy môžu opäť testovať úroveň 84,6 dolára / barel, ale je nepravdepodobné, že by pri absencii výrazných katalyzátorov rastu stúpli vyššie.