Rast cien komodít k sekundárnej recesii vo svete

WASHINGTON – Medzinárodný menový fond (MMF) zvýšil prognózu priemerných svetových cien ropy na aktuálny rok o 0,98 dolára na 65,68 dolára za barel na rok 2022 – o 1,5 dolára na 64,5 dolára za barel, vyplýva z októbrového svetového ekonomického výhľadu ( WEO).

Podľa MMF bola priemerná cena ropy v roku 2020 41,29 dolára za barel. V júli fond predpovedal cenu ropy v roku 2021 na úrovni 64,7 dolára za barel.

Dnes sa obchodovala ropa značky Brent za 83,92 za barel. Dražie nielen ropa, ale aj iné suroviny. Vráťme sa však najprv k rope.

Ropa opäť obnovila svoje trojročné maximum, Brent sa obchoduje nad 84 dolármi. Minulý týždeň sa OPEC + rozhodol nezvyšovať ťažbu nad rámec plánu a zostal verný augustovým dohodám, ktoré znamenajú mesačné zvýšenie ťažby o 400 tisíc barelov. . za deň, čo bolo pre trh čiastočne prekvapením. Teraz sa pre OPEC +vytvorili celkom pohodlné podmienky, keď produkcia ropy mimo kartelu nerastie tak rýchlo a dopyt sa rýchlo zotavuje, aj keď riziká ochladzovania ekonomickej aktivity zostávajú ako dôsledkom nových vĺn COVID-19, tak aj dôsledok bankrotov spracovateľských podnikov.

Meteorický nárast a následný rýchly pokles cien plynu minulý týždeň (v súčasnosti sa plyn v Európe blížil k 2 000 dolárom za 1 000 kubických metrov, teraz sa s ním obchoduje okolo 1 000 dolárov) boli do značnej miery dôsledkom špekulatívneho aspektu – niektorí obchodníci brali európsky plyn. futures krátke, zaisťujúce svoje pozície. Po zásadne odôvodnenom raste cien (spôsobenom vyčerpaním UGC na pozadí zvýšenia podielu relatívne nestabilnej zelenej energie) boli obchodníci nútení uzavrieť svoje pozície, pričom museli čeliť výzvam na dodatočné vyrovnanie. Stalo sa teda štandardné krátke stlačenie, ktoré úvodzovky najskôr zdvihlo a potom zahodilo. Napriek tomu majú vysoké ceny energií zásadný dôvod.

Vysoké ceny komodít, najmä plynu, sú veľmi znepokojujúce, pretože vyvíjajú tlak na náklady spoločností. To vedie k poklesu agregátnej ponuky, čo môže viesť k stagflácii – kombinácii vysokej inflácie a poklesu reálneho produktu. Vysoké ceny energií by teda mohli potenciálne viesť k postpandemickej sekundárnej recesii.

Zlato a striebro boli v priebehu týždňa ploché, zatiaľ čo platina a paládium pridali 7% a 14%. Rast prebiehal na pozadí absencie významných správ a relevantných štatistík, preto môže byť čisto špekulatívny. Paládium je v zásade naďalej pod tlakom kvôli klesajúcemu dopytu výrobcov automobilov, kde sa používa v katalyzátoroch. V tejto súvislosti je prirodzené, že v priebehu týždňa Norilsk Nickel v roku 2021 znížil prognózu deficitu tohto kovu zo 400-500 tisíc uncí na 200-300 tisíc uncí. V roku 2022 sa deficit odhaduje na 300 tisíc uncí oproti predchádzajúcej prognóze na 700 tisíc uncí.

V prípade výrazného poklesu ekonomickej aktivity spôsobeného vysokými cenami komodít (ak k tomu dôjde) bude zlato fungovať ako dobré zaistenie: na jednej strane sa výnosy zlata zvyčajne zvyšujú v obdobiach neistoty a na strane druhej budú ťažiť z nízkych sadzieb (v podmienkach inflácie návrh na zvýšenie sadzieb poškodzuje ekonomiku a je nepravdepodobné, že bude implementovaný).

Rast cien ropy a plynu, ako aj očakávania zvýšenia základnej sadzby, viedli k tomu, že za posledný týždeň rubeľ zhodnotil o viac ako 1%. V roku 2021 sa rubľu podarilo posilniť o 3%a priblížiť sa tak k svojim v zásade odôvodneným hodnotám.