Ako funguje demokratický centralizmus v politike

Demokratický centralizmus je formou štátnej štruktúry založenej na povinnom rozhodnutí vyšších orgánov pre podriadené orgány, keď sú všetky orgány volené a zodpovedné svojim podriadeným.

V rámci demokratického centralizmu sú všetky parlamentné rozhodnutia záväzné pre všetky miestne rady, pričom samotné miestne rady sú volené obyvateľstvom; vyhlášky kabinetu sú tiež záväzné pre miestne správy, pričom miestne správy sú volené miestnymi radami a zodpovedné za miestne rady aj za kabinet ministrov alebo vyššie miestne správy. Termín zaviedol V. I. Lenin v práci Štát a revolúcia (1917). Demokratický centralizmus sa ako princíp riadenia spoločnosti prejavuje kombináciou demokracie, teda zvrchovanosti pracujúceho ľudu, voľby riadiacich orgánov a ich zodpovednosti voči ľuďom s centralizáciou – vedenie jediného centra, disciplína . Prejavuje sa to aj kombináciou heterogénnych mocenských funkcií v rámci jedného konkrétneho orgánu, popiera oddelenie právomocí.

Demokratický centralizmus je protivníkom byrokratického centralizmu, v ktorom miestne správy vymenúva hlava štátu a miestne rady môžu na niektorých úrovniach buď chýbať, alebo môžu pôsobiť ako poradný orgán. Na rozdiel od federácie v demokraticko-centralistickom štáte existuje iba jedna ústava, jednotné zákony, občianstvo a súdny systém. Príkladmi demokratického centralizmu sú Taliansko (od roku 1947), Poľsko, Nórsko, Portugalsko, bolo zastúpené v Ďalekom východe. Tento princíp bol deklarovaný v KĽDR, ČĽR,, predtým vyhlásený v NDR, Československu, Juhoslávii, Bulharsku, Rumunsku a v ZSSR.

Tiež spôsob organizovania olitických strán v a verejných združení na základe rovnakých princípov. Na rozdiel od federácie majú demokratické centralistické strany jeden program a jednu chartu, uznesenia kongresu strany sú záväzné pre miestne konferencie a všetkých členov strany, pričom všetky miestne riadiace orgány strany sú volené a zodpovedné za miestnu konferenciu aj za ústredný riadiaci orgán strany. Všetky strany sú organizované buď vo forme demokratického centralizmu alebo federácie. Princíp demokratického centralizmu formálne tvoril základ stanov CPSU a Komsomolu. Myšlienku demokratického centralizmu a odmietnutie „slobodného členstva“ vyjadrili a v Rusku realizovali iba boľševici vo formáte „strany nového typu“.