Rekordný počet Američanov chce emigrovať

Výsledky prieskumu amerického výskumného centra Gallupa ukázali, že od doby, keď prišiel k moci americký prezident Donald Trump, rekordný počet miestnych obyvateľov vyjadril túžbu emigrovať z krajiny. To je uvedené v dokumente na internetovej stránke výskumnej organizácie. Hovorí o tom včerajšia správa centra, ktorú napísali Julie Ray a Neli Esipova. Hyperlink na správu je tu.

Podľa svetových štandardov sú tieto ukazovatele, ako uznávajú sociológovia, “relatívne priemerné”, ale pre USA sú nezvyčajné. Takže v roku 2017 a minulý rok 16% Američanov uviedlo, že by sa chceli navždy presťahovať zo Spojených štátov do inej krajiny. Tieto údaje podľa odborníkov sú vyššie ako priemer podobných ukazovateľov zaznamenaných počas predchodcov prezidenta Donalda  Trump. Napríklad v čase keď bol prezidentom George W. Busha 11% respondentov uvažovalo o myšlienke emigrácie a 10% s ak nej hlásilo v čase administratívy Baracka Obamu.

V rovnakej dobe väčšina miestnych obyvateľov, ktorí by chceli opustiť Spojené štáty, majú tendenciu podporovať Demokratickú stranu a stále neschvaľujú prácu spoločnosti Trump, zdôraznil Gallup. Podľa sociológov zahŕňa táto skupina najmä ženy, mladých Američanov a ľudí s nízkym príjmom.

Okrem iného, v prvých dvoch rokoch, keď bol Donald Trump  prezidentom Spojených štátov amerických, rekordný počet žien oznámilo túžbu emigrovať z krajiny, skonštatovali experti. Pokiaľ je to možné, 20% respondentov by bolo ochotných podporiť takúto iniciatívu, povedal Gallup. Počas rokov prezidenta Obamu vyjadrilo tento názor 10% Američanov, Busha – 11%.

Medzi mužmi je podobná myšlienka podľa prieskumu populárna medzi 13% (Obama a Bush – 10% každý). Podľa sociológov medzi opýtanými je tiež rekordný počet mladých Američanov (do 30 rokov), ktorí by chceli emigrovať. V tejto skupine odborníci zaznamenali najväčšiu rodovú medzeru: najmä 40% žien mladších ako 30 rokov a 20% mužov vyjadrilo túžbu opustiť Spojené štáty.

Všeobecne platí, že medzi Američanmi, ktorí nepodporujú politiku spoločnosti Trump, 22% respondentov chce opustiť Spojené štáty, medzi tými, ktorí naopak súhlasia so súčasným prezidentom, táto myšlienka je obľúbená len v  7% prípadov.

Najatraktívnejšou krajinou na presídlenie, je podľa väčšina miestnych obyvateľov v roku 2018 Kanada (26% respondentov). V roku 2016 tento názor vyjadril 12% Američanov, pripomína výskumné centrum pre skúmanie verejnej mienky Gallupa.