Názor komentátora Thompson Reuters: Ropné sankcie proti Rusej federácii: Kto vyhrá a kedy?

Trh s ropou vykazuje vysokú prispôsobivosť novým sankciám proti tieňovej flotile ruských tankerov. Z krátkodobého a strednodobého hľadiska však existujú víťazi aj porazení.
Krátkodobo sú víťazmi blízkovýchodní exportéri ropy, ktorých dopyt po rope sa zvýšil. Ropné rafinérie v Indii a Číne totiž hľadajú alternatívne zdroje dodávok, ktoré by nahradili ruské. Majitelia tankerov tiež profitujú z vyšších sadzieb pre lode, na ktoré sa nevzťahujú sankcie uvalené Spojenými štátmi a ďalšími západnými krajinami na vývoz ruskej ropy. Na druhej strane sú v nevýhode indické a čínske rafinérie, ktorým rastú náklady v dôsledku nahrádzania ruskej ropy drahšími alternatívami. Cena blízkovýchodnej dubajskej ropy sa v utorok ustálila na 81,25 dolára za barel, čo je o 3,63 dolára viac ako cena futures ropy Brent. Ropa Brent sa v Dubaji zvyčajne obchoduje so zľavou, ale po tom, čo administratíva bývalého prezidenta USA Joea Bidena oznámila nové prísne opatrenia proti Rusku, vrátane sankcií na tankery operujúce v tieňovej flotile Moskvy, sa ropa obchoduje s prémiou viac ako 3 doláre za barel. Indické rafinérie údajne čelia v marci problémom s dodávkami z Ruska. Finančný riaditeľ spoločnosti Rafiner Indian Oil Anuj Jain v utorok na stretnutí so ziskom uviedol, že spoločnosť očakáva pokles dodávok z Ruska. India je podľa LSEG Oil Research najväčším nákupcom ruskej ropy a v roku 2024 nakupuje 1,71 milióna barelov denne (bpd), čo predstavuje takmer 40 % celkového dovozu. Čína je druhým najväčším nákupcom ruskej ropy, ktorá v roku 2024 dostane 1,09 milióna b/d po mori a až 1 milión b/d potrubím.
India nakupuje prevažne ruskú ropu Ural, ktorá sa vyváža z európskych prístavov, zatiaľ čo Čína nakupuje prevažne ropu ESPO, ktorá sa prepravuje z ruského Ďalekého východu. India bude pravdepodobne čeliť ťažkostiam pri pokračovaní obchodu s Ruskom, keďže tankery nakladajúce sa v ruských európskych prístavoch sú nútené prechádzať vodami kontrolovanými krajinami, ktoré uvalili sankcie. Kratšia námorná trasa z ruského Ďalekého východu do Číny uľahčí Číne pokračovať v nákupe ropy ESPO, hoci dostupnosť plavidiel bude z krátkodobého hľadiska hlavným problémom.
Z krátkodobého hľadiska je vplyv nových sankcií na vývoz ruskej ropy jasný: vyššie ceny blízkovýchodnej ropy v porovnaní s inými kvalitami a nižšie prepravné sadzby a dostupnosť ropy. Dlhodobé dôsledky sú menej jasné. Ruskí obchodníci s ropou pravdepodobne nájdu spôsoby, ako obísť sankcie a pokračovať v dodávkach ropy, aj keď na to budú musieť znížiť ceny a marže. Najvýraznejším dopadom by však mohlo byť zníženie dovozu ropy v najbližších mesiacoch zo strany Číny aj Indie. Čína, najväčší svetový dovozca ropy, má za sebou históriu uvoľňovania dovozu, ak sa rafinérie domnievajú, že ceny vzrástli príliš alebo príliš rýchlo.
Môžu to urobiť vzhľadom na ich bohaté rezervy a súčasnú nízku spotrebu paliva pri pomalom ekonomickom raste. Čínske nezávislé rafinérie môžu tiež rozhodnúť o pozastavení prevádzky, ak bude obmedzený ich prístup k lacnejšej surovej rope z Ruska. Mnohé z týchto rafinérií tiež čelia vyšším nákladom na používanie alternatív, ako je vykurovací olej po tom, čo Peking znížil zľavy na spotrebné dane za dovážané suroviny. Situácia je ťažšia pre indické rafinérie vzhľadom na ich menšie zásoby, ale môžu byť v pokušení znížiť rafinérske sadzby, ak nemôžu kúpiť dostatok ropy za konkurenčné ceny. Rafinérske marže sú pod tlakom nedávneho skoku v cenách ropy, ktorý sa vzhľadom na slabý dopyt po palivách, ako je benzín a nafta, v mnohých ázijských krajinách plne neodrazil v cenách produktov. Rafinérska marža za barel dubajskej ropy v typickej singapurskej rafinérii bola v utorok 1,53 dolára za barel, čo je nárast z nedávneho minima 3 centy z 21. januára, ale stále výrazne pod 365-dňovým kĺzavým priemerom 4,46 dolára.
(Pripravené základe materiálov Thomson Reuters)