Google si ulial cez daňové raje sumu 22,7 mld. USD

Spoločnosť Google sa vyhla zaplateniu daní vo výške 22,7 miliárd dolárov prostredníctvom dcérskej spoločnosti Google Netherlands Holdings BV, informovala agentúra Reuters.

Uvádza, že výnosy boli získané z predaja licencií na používanie značky. Podľa agentúry táto spoločnosť previedla túto sumu prostredníctvom dcérskej spoločnosti z Holandska na Bermudské ostrovy  a potom na účet inej dcérskej spoločnosti spoločnosti Google Ireland Holdings zaregistrovanej v Írsku.

Online giganty zarábajú vo svete na inzercii miliardy ročne. Na Slovensku podľa ministra financií Petra Kažimíra až 80 miliónov eur z reklamného trhu odchádza v prospech Facebooku či Googlu. Ministerstvo financií SR oznámilo, že chystá zákon o dani z digitálnych služieb.

Digitálna daň by mohla tiež zmenšiť nespravodlivosť pri zdaňovaní a následnom prerozdelení vybraných daní. Kým polovica z platu zamestnanca ide na zdravotné a sociálne odvody a dane – teda na chod štátu, digitálne giganty neodvádzajú nič. Sú roky obviňované z toho, že pod rúškom ponuky služieb či zábavy na internete vyberajú hrozienka z reklamného koláča a štátom z toho nedávajú nič. Na celý systém potom dopláca štátom financované zdravotníctvo či školstvo. Týmto spôsobom sa tiež zvyšuje príjmová nerovnosť medzi boháčmi, ktorí sú akcionármi veľkých firiem, a bežnými ľuďmi. Ministerstvo financií SR minulý rok tvrdilo, že daň bude platiť od 1. januára 2019.

V daňových rajoch sú registrované materské, alebo dcérske firmy finančno-priemyselných skupín Penta Investments, J & T Finance Group a Istrokapitál. O tom ako ich bude Slovenská republika sa minister financií Peter Kažimír zatiaľ nevyjadril