Preobraženskij: výročie, za ktoré sa hanbíme
Česi a Rusi si čoraz horšie pamätajú presné termíny takzvanej “Pražskej jari”, ale významne sa líšia v hodnotení tejto udalosti. Podľa prieskumu uskutočneného v apríli 2018 väčšina českých občanov považuje samotný pokus o demokratizáciu v Československu za jeden z najpozitívnejších udalostí vo svojej histórii. Súčasne vstup na územie armád členských štátov Varšavskej zmluvy a vynútenie si zmenu režimu v krajine – najnegatívnejšiu udalosť v histórii krajiny, takmer na rovnakej úrovni ako okupáciu Československa nacistickým Nemeckom. Napísal to Ivan Preobraženskij v blogu portálu ruskej agentúry Rosbalt.
Zblíženie verejného hodnotenia týchto dvoch udalostí je samozrejme veľmi rozdielna v dôsledkoch, ale je pochopiteľné. Ako ukázal júlový prieskum, asi 60% mladých Čechov jednoducho považuje za ťažké povedať, čo sa stalo v roku 1938. Ale o roku 1968 môžu s nimi stále hovoriť starší členovia rodiny. V predvečer smutného jubilea, jeden z komentátorov Českého rozhlasu, rozdiely v historickej pamäti medzi Čechmi a Rusmi niekedy vysvetľuje banálny rozdiel v dĺžke života v týchto dvoch krajinách. V Rusku je narodených v 40. a 50. rokoch 20. storočia menej ľudí, najmä mužov, ktorí žijú výrazne menej ako ženy. To znamená, že tých vojakov, ktorí v auguste 1968 vstúpili na územie Československa v počte približne 400 tisíc vojakov.
No, potom povedzme si otvorene, čo je niekoľko stoviek tisíc svedkov pre Rusko? A v Českej republike a na Slovensku, každá rodina má svoje vlastné spomienky na potlačenie “Pražskej jari” a jej dôsledky, takzvanú “normalizáciu”, vyjadrenú, predovšetkým v masových čistkách, kedy tisíce ľudí stratilo prácu. Nie je prekvapujúce, že historická pamäť týchto dvoch krajín o tejto udalosti je veľmi odlišná.
V Rusku, ako ukázalo nedávny prieskum verejnej mienky, asi jeden z piatich nevie, čo sa presne stalo v roku 1968. Medzi ostatnými dominujú tí, ktorí sú súčasťou moderného vnímania Ruska ako obliehanej pevnosti, sa domnievajú, že pred 50 rokmi Sovietsky zväz obsadil Československo, sa skutočnosti bránil. V priebehu posledných piatich rokov, čo je doba, kedy Rusko vstúpilo do tvrdej konfrontácii so Západom, pripojilo Krym podieľalo sa konfliktoch v Sýrii a Donbasu, je podiel Rusov, ktorí nesúhlasia s akciou ZSSR v auguste 1968, sa z 29% v roku 2008 znížilo na 19 % v roku 2018. Podpora invázie tiež rástla približne z 27% na 36%. No a väčšina, relatívna s podielom 45 %, nemusí zdieľať súčasný militaristický jazyk, ale uprednostňuje nepľuť proti vetru a vyberá si verziu “neviem dopovedať”.
Niet pochýb o tom, že pre väčšinu Rusov nie je okupácia Československa významnou historickou udalosťou. Hodnotenia sa v porovnaní s rokom 1968 sa zmenili, ale rovnako moc toto rozhodnutie vnímalo ako konečné riešenie pre takzvaný “Odmäk” v krajine a výber pre ZSSR novej civilizačnej cesty. Teraz je to len jedna z historických udalostí, ktorú aktívna časť ruskej spoločnosti odmieta považovať za zločin alebo omyl sovietskeho vedenia.
V mysliach Rusov sa zodpovednosť a vina preplietajú. Väčšina, vrátane moci, sa domnieva, že aj keby len prijali zodpovednosť za niečo, a o to viac sa majú ešte ospravedlniť, alebo dokonca pokajať, ako keby na teba zrazu zaútočili s požiadavkami kompenzácií a reparácií, alebo čo je horšie vykúpiť vinu nefinančným spôsobom, ustupujúc súčasným politickým pozíciám. Medzitým, zodpovednosť za minulosť, to je napríklad pochopenie uskutočnenie chýb a pamäť o nich, ktoré umožňuje nemýliť sa v budúcnosti.
Vinníkmi sa okupáciu Československa nie sú v žiadnom prípade súčasní Rusi. Väčšina z nich sa ešte nenarodila, alebo boli veľmi mladí. Avšak stále pokusy dokázať pravdu ZSSR paradoxným spôsobom premieňajú nevinných na vinných. Odmietajúc zločin, za neho Rusi sami na seba berú vinu.
Pokiaľ ide o ruskú moc, postupuje krok za krokom rovnakou cestou ako bývalí vládcovia rozpadnutého Sovietskeho zväzu: vojenský tlak alebo okupácia bývalého spojenca, ktorý prestal robiť to, čo mu bolo povedané, a snažil sa zapojiť do amatérskej činnosti. Nepripomína vám to vzťahy s Ukrajinou a hádky posledných rokov s Bieloruskom? Ale výsledok je známy – Česká republika a Slovensko už dlho nie sú spojencami Ruska a v nasledujúcich desaťročiach je nepravdepodobné, že nimi budú.
Negatívna historická pamäť je príliš silná.