Pre prípad pohrebu sa treba poistiť

BRATISLAVA – Zabezpečiť sa na rôzne životné udalosti, aj tie smutné, môže, ale nemusí byť komplikáciou. Treba však na to myslieť dopredu.

Je vhodné šetriť si cez rizikové životné poistenie či poistenie na pohreb? Čo odporúčajú odborníci?

 Príspevok, ktorý poskytuje štát na pohreb zosnulého príbuzného, sa už roky nemenil. A to ani v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Dosahuje necelých 80 eur, presnejšie 79,67 eura. Valorizuje sa len dávka, ktorú vypláca Sociálna poisťovňa. Tá v súčasnosti predstavuje maximálne 2936,50 eura. Na ňu však majú príbuzní nárok len vtedy, ak ich blízky zomrel v dôsledku pracovného úrazu či choroby z povolania, a zároveň bol poistený v Sociálnej poisťovni. Pozostalí sa tak najmä v súčasnosti môžu stretnúť s tým, že im náklady na pohreb blízkeho negatívne zasiahnu do rodinného rozpočtu. A hoci už finančné domy ponúkajú rôzne možnosti finančného vykrytia, odborníci radia, čo je finančne najvhodnejšie.

Na negatívne veci nechceme myslieť

Na najhoršie chce, samozrejme, myslieť málokto. Ako sa zhodujú aj odborníci, väčšinou sú to starší klienti, ktorí si už začnú takúto možnosť finančného zabezpečenia dôstojného pohrebu, pripúšťať. „Väčšinou sa s tým stretávame skutočne u starších klientov, respektíve aspoň nad 40-50 rokov. Mladí ľudia pohrebné náklady, či napríklad tému dôchodku, väčšinou odkladajú bokom. Majú pocit, že sa ich táto téma zatiaľ netýka,“ konštatuje Marek Sokol, odborný garant pre sporenie a úvery UNIVERSAL maklérsky dom. Ide o jednu z najväčších nezávislých maklérskych spoločností na Slovensku.

To, že je vhodné odkladať si peniaze, aby príbuzní nezostali zaskočení a bez finančných prostriedkov, je podľa Mareka Sokola správne. Poistenie však podľa neho nie je úplne najlepšou cestou. Zo skúseností z praxe hovorí, že ľudia sa buď nechávajú poistiť pre prípad pohrebu alebo uzatvárajú rizikové životné poistenia. Ani jedna cesta nie je správna.

Rizikové životné poistenie je platné iba do dôchodkového veku. To však rieši situáciu iba do určitého času, teda do dôchodku. Ale čo potom? Produkty, ako napríklad pohrebné poistenie, sú síce k dispozícii, avšak nie sú príliš výhodné,“ vysvetľuje. Klient poisťovne totiž zvyčajne preplatí poistnú sumu aj o niekoľko desiatok či stoviek eur. Vo výsledku tak pravdepodobne dostanú príbuzní od poisťovne menej, ako do nej ich zosnulý vložil.

Aj tu je lepšie investovanie

Odborník aj pri sporení na poslednú životnú udalosť preto odporúča ísť skôr do investovania do ETF podielových fondov. „Je to aktuálne jednou z najefektívnejších možností zhromaždenia kapitálu,“ podotýka Marek Sokol. Odporúča stanoviť si požadovanú výslednú sumu, ktorá by stačila na zabezpečenie všetkých náležitostí. Následne v kombinácii s investičným horizontom a „typom klienta“ je už potom pomerne jednoduché zvoliť vhodné investičné portfólio.