Portu: medzi darmi sú peniaze na druhom mieste
PRAHA / BRATISLAVA – Peniaze sú druhým najčastejším darom, ktorý si zvykneme nájsť pod stromčekom.
„Medzi najrozšírenejšími“ sú hmotné dary, ktoré využíva vyše 80 % ľudí. Vyplýva to z prieskumu pre online investičnú platformu Portu, ktorého sa začiatkom decembra zúčastnilo vyše 500 respondentov. Zber dát bol realizovaný prostredníctvom aplikácie Instant Research agentúry Ipsos.
„Peniaze daruje na Vianoce vyše 30 % respondentov. Je to vhodný darček v prípade, ak si nie sme istí tým, čo by mohlo nášho blízkeho potešiť. Hotovosť je nepochybne lepšia, než čokoľvek hmotné, čo by bolo obdarovanému zbytočné, prípadne sa netrafilo do jeho vkusu. Takto si za hotovosť môže kúpiť to, čo sa mu zíde a zároveň sa mu páči,“ hovorí Marek Malina, analytik Portu.
Pri darovaní peňazí však vzniká riziko: nemali by skončiť „zabudnuté“, inak stratia na hodnote. V dobe vysokej inflácie to platí dvojnásobne. Tá podľa údajov Štatistického úradu SR dosiahla v novembri 2022 úroveň 15,4 %. Znamená to, že za stovku si dokážeme kúpiť tovar či služby, na ktoré by pred rokom stačilo necelých 85 eur. „Preto je vhodné nečakať a za peniaze, ktoré nájdete pod stromčekom, si niečo kúpiť čím skôr. Onedlho totiž môže byť tá istá vec či služba opäť významne drahšia, keďže inflácia by mala aj naďalej zostať vysoká,“ radí Marek Malina.
No môže sa stať, že pre darované peniaze nemáme okamžité využitie. V takom prípade je lepšie ich investovať, keďže na bežnom účte by tiež strácali na hodnote. To však za predpokladu, že obdarovaný má vytvorenú dostatočnú finančnú rezervu (odporúča sa na úrovni troj- až šesťmesačných výdavkov) a nebude ich onedlho potrebovať.
V takom prípade môže výnos v dlhodobom horizonte prekonať aj infláciu. To, že ju dokáže poraziť okamžite, je v dnešnej dobe iba málo pravdepodobné. „Najlepšie investovanie je dlhodobé a pravidelné. Tak je možné zarobiť aj na prepadoch trhov, ku ktorému aktuálne dochádza. Aj jednorazová investícia je lepšia než žiadna, no pravidelná má oveľa väčší význam. Peniaze, ktoré nájdeme pod stromčekom tak môžu poslúžiť práve ako odrazový mostík a prvý investičný vklad, po ktorom môžu nasledovať ďalšie,“ upozorňuje Marek Malina.
Napríklad, kto by investoval jednorazovo sto eur, po 20 rokoch môže mať na účte 404 eur. To za predpokladu priemerného ročného výnosu na úrovni 8 % a správcovského poplatku 1 % ročne. Kto však na začiatku vloží stovku a potom každý mesiac pridá ďalších 20 eur, hodnota jeho investície môže za tých istých podmienok dosiahnuť vyše 10 500 eur. Objem vložených prostriedkov by v takomto prípade dosiahol 4 900 eur. V tomto prípade ide o neutrálny scenár, v optimistickom by bol výnos výrazne vyšší. Pri pesimistickom scenári by zhodnotenie bolo blízke nule a investor by mal na konci približne toľko peňazí, koľko vložil.
„Opäť je dôležité zdôrazniť, že investovať je vhodné peniaze, ktoré akútne nepotrebujete a netvoria ani okamžitú finančnú rezervu. A to tak, by ste ich nemuseli onedlho vyberať. Preto aj bankovky, ktoré si nájdete pod stromčekom, investujte iba vtedy, ak viete, že na investíciu nebudete potrebovať najbližšie roky siahnuť. Iba tak môžete eliminovať riziko spojené s výkyvmi na trhoch,“ dodáva Marek Malina.
Prieskum bol realizovaný prostredníctvom online platformy Instant Research agentúry Ipsos. Na Slovensku sa ho v priebehu decembra zúčastnilo 523 respondentov.