Prezident Tokajev: ponuka odletieť s 25 mil. USD

ASTANA  – Ruský novinár a autor kníh o moderných dejinách pán Leonid Mlečin predstavil svoju knihu „Tragický január: Prezident Tokajev a poučenie“ o nepokojoch, ktoré sa odohrali začiatkom roka 2022. Informuje o tom denník The Astana Times.

Pán Leonid Mlečin tvrdí, že súčasný prezident Kassym Žomart Tokajev dostal ponuku odletieť do zahraničia. Dostal informáciu, že na palube špeciálneho lietadla bude mať mať 25 mil. USD v hotovosti.

Pán Leonid Mlečin odcestoval do Almaty a rozprával sa s účastníkmi akcie, policajtmi a očitými svedkami, aby zhromaždil materiál pre svoju knihu. Navštevoval ulice a budovy, kde sa incidenty odohrali a študoval dokumenty. Kniha odhaľuje niektoré aspekty týchto udalostí, ktoré predtým neboli verejnosti známe.

„Tieto udalosti sa odohrali v krajine, ktorá bola vždy najstabilnejšia v regióne Strednej Ázie. A zrazu sa stane niečo nepredstaviteľné. Čo sa stalo? Bol som nesmierne zvedavý. To, čo mi povedali v Almaty, čo vtedy ľudia zažili, ma šokovalo. Osud Kazachstanu závisel od jednej osoby, od prezidenta krajiny,“ povedal pán Leonid Mlečin.

Ako píše portál The Astana Times, kniha odráža pohľad ruského občana, ktorý sa snaží porozumieť nepokojom zvonku. To by malo ľuďom pomôcť pochopiť kontext nepokojov a zistiť, čo sa stalo.

Kazašské nepokoje z roku 2022 , tiež známe ako krvavý január, alebo januárová tragédia bola séria masových protestov, ktoré sa začali v Kazachstane 2. januára 2022 po náhlom prudkom zvýšení cien skvapalneného plynu po zrušení vládou vynúteného cenového stropu 1. januára 2022. Protesty začali pokojne v meste produkujúcom ropu Žanaozen a rýchlo sa rozšírili do ďalších miest v krajine, najmä do najväčšieho mesta Almaty , kde sa demonštrácie zmenili na násilné nepokoje, poháňané rastúcou nespokojnosťou s vládou a rozšírenou chudobou . Počas týždňov trvajúcich násilných nepokojov a represií bolo podľa kazašských predstaviteľov zabitých 227 ľudí a viac ako 9900 bolo zatknutých.

Väčšie demonštrácie ovplyvnila aj rastúca nespokojnosť s vládou a predchádzajúcim prezidentom Nursultanom Nazarbajevom , ktorý zostal predsedom Bezpečnostnej rady Kazachstanu . Keďže proti kazašskej vláde neexistovali žiadne ľudové opozičné skupiny, nepokoje zrejme vyvolali priamo občania. V reakcii na to prezident Kassym-Žomart Tokajev vyhlásil výnimočný stav v regióne Mangystau a Almaty s platnosťou od 5. januára 2022. Kabinet pána Askar Uzakbajulyho  Mamina odstúpil v ten istý deň  a samotný pán Nursultan Nazarbajev bol tiež odstránený zo svojho funkciu predsedu Bezpečnostnej rady.

Leonid Mlečin  je sovietsky a ruský novinár.