Pod paľbou Apple, Facebook, Amazon a Google

V Kongrese USA prebiehajú vypočutia o rastúcom vplyve technologických spoločností – Amazon, Apple, Facebook a Google. Spoločnosti museli reagovať na otázky týkajúce sadominantného postavenia na trhu, prekážaniu hospodárskej súťaži a príliš voľnej manipulácii s užívateľskými údajmi. Napriek námietkam gigantov sa mnohí odborníci zhodujú v tom, že na základe výsledkov vypočutí čelia lídri trhu vážnemu sprísneniu štátnej regulácie a kontroly.

Názov rokovania v Snemovni reprezentantov USA nesľubovalo pozvaným spoločnostiam nič dobré: „Online platformy a dominantné postavenie na trhu“. Na stretnutí Google zastupoval Adamom Cohenom, riaditeľ oddelenia hospodárskej politiky a Matt Perot, riaditeľ globálneho rozvoja, Amazon Nat Sutton, zástupca riaditeľa pre súťažné právo, a Apple, viceprezident pre obchodné právo Kyle Endir.

Demokratický kongresman Joe Negus uviedol zoznam najväčších sociálnych sietí a služieb v Spojených štátoch – Facebook bol uvedený ako prvý, WhatsApp tretí, Facebook Messenger štvrtý, šiesty Instagram. Štyri zo šiestich služieb teda vlastní Facebook.

Kongresmani sú obzvlášť znepokojení plánmi Facebooku na spustenie vlastnej kryptomeny Libra. Finančné regulačné orgány v USA a Spojenom kráľovstve už oznámili, že plánujú starostlivo preštudovať tento projekt pre možné riziká pre finančný trh. Kongresmani boli menej diplomatickí. „Hoci v súčasnosti Facebook nemusí mať plány byť nebezpečnými, zjavne si neuvedomujú plný výkon technológií, s ktorými si hrajú. Facebook, podobne ako dieťa s krabičkou zápaliek, opakovane požiare doma, pričom každý z týchto podpaľačiek volá novú skúsenosť, “povedal demokratický senátor Sherrod Brown.