Gruzínsko môže prísť o 84 % celého trhu s vínom

Nové sankcie Ruska voči Gruzínsku, ak budú zavedené, ovplyvnia obchody v hodnote miliónov dolárov. O tomto píše Forbes s odkazom na návrh nariadenia uverejnené v databáze dolnej komory parlamentu. Ruská federácia môže zakázať dovoz minerálnej vody, vína a finančné prevody z vlastného územia. Vladimír Putin je proti  sankciám kvôli, tomu, že si treba vážiť  obyvateľov krajiny.

Podľa prezidenta sú proti ruské nálady v Gruzínsku nafukované ľuďmi, ktorí nepoznajú históriu a poškodzujú samotných občanov tejto krajiny. „Anti ruské prejavy nafukujú  v modernom Gruzínsku ľudia, ktorí nič nevedia, alebo vedia, ale ignorujú to, a nakoniec spôsobujú nenapraviteľnú škodu samotnému Gruzínsku,“ povedal Putin.

Väčšina všetkých možných obmedzení môže ovplyvniť prevody z Ruska do Gruzínska. Podľa štatistík Ruskej národnej banky ich objem v roku 2018 predstavoval 631 miliónov dolárov. Objem vývozu vína z Gruzínska do Ruska v tom istom roku vzrástol na 166 miliónov dolárov, a vývoz vody – na 50,6 milióna dolárov, podľa údajov Medzinárodného obchodného centra.

Podľa expertov je Rusko kriticky dôležité pre Gruzínsko ako trh, pretože predstavuje 84% dodávok vína a približne 46% dodávok minerálnej vody. Medzitým na ruskom domácom trhu predstavuje víno z Gruzínska len asi 16% dovozu.

Dnes v utorok 9. júla 2019 sa Štátna duma oslovila prezidenta Vladimíra Putina a premiéra Dmitrija Medvedeva s odporúčaním zvážiť zavedenie nových obmedzení pre Gruzínsko. Dolná komora parlamentu navrhne zákaz dovozu vína a minerálnych vôd a limit remitencií (finančných prevodov), povedal to predvečer predseda  Štátnej dumy Vjačeslav Volodin.

Predtým, 8. júla 2019 sa rokovalo o sankciách na zasadnutí Rady Štátnej dumy. Návrh  podporili všetky frakcie, rozhodnutie o sankciách prijali dnes 9. júla 2019 na zasadnutí parlamentu.

V júli sa tiež uviedlo, že vláda schválila zvýšenie sadzieb spotrebnej dane na víno v Rusku. V blízkej budúcnosti môže zmeny prijať Štátna duma V dôsledku toho sa spotrebná daň zvýši na stolové vína do 31 rubľov na liter, na šumivé víno – na 40 rubľov. Odborníci už vysvetlili, že v dôsledku toho sa zvýšia náklady na víno pre konečného kupujúceho.