Nouriel Roubini: svetovú ekonomiku ohrozujú dlhy

Autoritatívny americký ekonóm Nouriel Roubini publikoval sériu článkov v Les Echos a Project Syndicate, v ktorých píše o nevyhnutnosti kolapsu západnej, a možno aj svetove,  ekonomiky v dôsledku prekrývania mnohých kritických faktorov.

Hoci je Roubini v odborných kruhoch známy ako „prorok apokalypsy“ (Mr. Doom), tentoraz sú jeho argumenty považované za natoľko vážne, že ich nemožno odpísať ako obyčajný „alarmizmus“.

Nouriel Roubini píše: “Svetová ekonomika sa otriasa, ohrozuje ju bezprecedentné prekrývanie hospodárskych, finančných a dlhových kríz, ako aj explozívny rast deficitov, dlhov a dlhov nahromadených za posledné desaťročia.” V súkromnom sektore „dlhové monštrum“ dusí domáci rozpočet (v podobe hypoték, rôznych platobných kariet, úverov na autá, vzdelávania a financovania spotreby). Výrobný sektor, súkromné ​​spoločnosti, ako aj finančné inštitúcie sú zavalené dlhmi (bankové a iné). Vo verejnom sektore dlhové zaťaženie vytvára tlak na centrálnu správu, regionálne a miestne orgány. Dlhy visia na všetkých položkách výdavkov – od dôchodkov až po zdravotníctvo. A tento dlhový tlak rastie so starnutím populácie na Západe.
Ak vezmeme do úvahy len oficiálne uznaný dlh, tak čísla budú astronomické. Globálne sa celkový dlh súkromného a verejného sektora v pomere k HDP od roku 1999 do roku 2021 zvýšil z 200 % na 350 %. V najrozvinutejších krajinách, ako sú Spojené štáty americké, je toto číslo 420%, v Číne – 330%. Pre Spojené štáty je toto číslo horšie ako počas Veľkej hospodárskej krízy a po druhej svetovej vojne.

Roubini poznamenáva, že pôžičky môžu v zásade prispieť k hospodárskemu rastu, ak dlžníci investujú do vybavenia, infraštruktúry alebo bytového fondu, teda v tých odvetviach, kde návratnosť prevyšuje náklady na pôžičku. No v praxi idú hlavné úvery na financovanie „neoprávnených“ výdavkov a spotreby, čo z dlhodobého hľadiska vedie k bankrotu.

Existujú rôzne príklady nedomysleného investovania úverových prostriedkov, vrátane rôznych „bublín“. Tento druh dlhu sa hromadí už desaťročia a v západných krajinách to má svoje vysvetlenie. Liberálna úverová politika umožnila rodinám so skromnými prostriedkami udržať spotrebu nad ich príjmom hromadením dlhov. Stredopravé vlády sústavne znižovali dane bez znižovania výdavkov a stredoľavé vlády štedro investovali do sociálnych programov financovaných z vyšších daní. Táto menová politika zvyšujúca dlh sa uskutočňovala so súhlasom centrálnych bánk a viedla k zvýšeniu dlhu vo verejnom aj súkromnom sektore.

 

Výbušný  rast dlhu spôsobil, že z dlžníkov vrátane domácností, firiem, bánk, vlád a celých krajín sa stali nesolventní „zombie“, ktorých pred úplným bankrotom bráni len nízka úroková sadzba bankového úveru. Počas globálnej finančnej krízy v roku 2008 a epidémie COVID-19 boli všetky tieto „dlhové zombie“ zachránené iba núdzovými vládnymi podpornými opatreniami, politikou „kvantitatívneho uvoľňovania“ a pumpovaním ekonomiky z verejných peňazí.

Dnes sa však situácia dramaticky zmenila na pozadí bezprecedentného nárastu inflácie. Centrálne banky sú nútené zvyšovať základnú úrokovú sadzbu, aby spomalili infláciu a udržali stabilitu trhu. V dôsledku toho sa „dlhové zombie“ všetkých úrovní ocitli pod vplyvom trojitého šoku: náklady na obsluhu ich dlhov sa zvýšili, úroveň ich príjmov klesla a ich majetok sa znehodnotil.