Národná rada Slovenskej republiky hlasovaním vyjadrila nedôveru Vláde Slovenskej republiky

BRATISLAVA – Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky nadpolovičnou väčšinou vyjadrili nedôveru vláde premiéra Eduarda Hegera.

Predchádzajúcim premiérom Vlády Slovenskej republiky bol Igor Matovič.

Za vyslovenie nedôvery hlasovalo 78 poslancov slovenského parlamentu. Ten má 150 poslancov.

Hlavným dôvodom vyslovenia nedôvery kabinetu boli predovšetkým jeho chaotické a podľa opozície neúspešné kroky na riešenie aktuálnych ekonomických problémov, najmä tých, ktoré súvisia s energetickou krízou.

Na poslednú chvíľu vo štvrtok popoludní líder vedúcej strany vládnej koalície Obyčajní ľudia a nezávislí ľudia, ako aj podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič oznámil, že je pripravený podať demisiu, ak opozícia upustí od myšlienky ​Vyjadrenie nedôvery vláde a schválenému rozpočtu na rok 2023. Opozícia však Matovičov návrh odmietla.

Súčasná vládna koalícia na Slovensku vznikla v marci 2020 po výsledkoch riadnych parlamentných volieb. Boli v ňom zástupcovia piatich liberálnych strán a hnutí, dvaja z nich tento rok koalíciu opustili, čím stratila väčšinu v parlamente. Matovič bol vymenovaný za premiéra v marci 2020, Heger ho nahradil 1. apríla 2021.

Očakáva sa, že na jeseň 2023 sa uskutočnia predčasné voľby do slovenského parlamentu, dovtedy bude fungovať kabinet ministrov Hegera alebo vláda odborníkov vymenovaných prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Súdiac podľa výsledkov posledných prieskumov, hlavnými kandidátmi na víťazstvo v predčasných parlamentných voľbách sú dve opozičné strany – “Smer – slovenská sociálna demokracia” a “Hlas – sociálna demokracia”, na čele s expremiérmi Robertom Ficom a Petrom Pellegrinim. Lídri týchto strán zároveň vyhlasujú, že ich pozície sú nezlučiteľné, pričom hlavným dôvodom sú podľa miestnych médií ich osobné politické ambície.