Bielorusko chce ruské pôžičky nahradiť čínskymi

Bielorusko dokončuje rokovania s Čínskou rozvojovou bankou o úvere vo výške 600 miliónov dolárov. Nahradí ním úver od Ruskej federácie.  Napísal o tom denník Vedomosti s odkazom na námestníka ministra financií Andreja Belkovetsa.

„Počítali sme s pôžičkou z Ruska. Dnes je otázka poskytovania ruskej pôžičky mierne odložená, ale ako alternatíva sme našli možnosť s čínskymi veriteľmi, “vysvetlil politik.

Zahraničné zadlženie Bieloruska 1. mája 2019 predstavovalo 16,7 miliárd dolárov, z Ruska, krajina dostala štátne pôžičky vo výške viac ako šesť miliárd dolárov. V tomto roku musí bieloruská strana splatiť dlhy vo výške 3,2 miliardy dolárov, refinančné záväzky na 1,3 miliardy dolárov. Ministerstvo financií Bieloruska očakáva, že hlavným zdrojom týchto fondov bude emisia eurobondov. „Umiestniť emisiu eurobondov vo výške jednej miliardy dolárov nie je problém,“ povedal Belkovets.

Skutočnosť, že bieloruská vláda má v úmysle získať pôžičku od Čínskej rozvojovej banky, ktorá sa môže stať alternatívou k ruskej pôžičke, sa stala známou v máji. Minister financií republiky Maxim Yermolovich oznámil, že memorandum o spolupráci s čínskou úverovou organizáciou už bolo podpísané. Keď už hovoríme o prilákaní úverových fondov z Moskvy, minister objasnil, že „je lepšie, aby sa na túto otázku pýtali ruskí kolegovia“. Podľa vedúceho ministerstva financií bieloruská strana predložila svoj návrh, ale rozhodnutie je pre Rusko. „Nie je potrebné robiť žiadne pohyby, stačí sa len rozhodnúť, to je všetko. Rozhodnutie nie je pre nás. Ak by sme boli veritelia, dlžník by vysvetlil svoje rozhodnutie, “vysvetlil Yermolovich.

V apríli, prvý podpredseda vlády a minister financií Ruska Anton Siluanov povedal, že otázka poskytovania úveru Minsk bola už vyriešená – ruský prezident Vladimir Putin schválila pridelenie finančných prostriedkov. Hovorca ruského lídra Dmitrija Peskova zase povedal, že tieto informácie oficiálne nemôže potvrdiť a nemôže robiť vyhlásenia.

Siluanov tiež poznamenal, že za určitých podmienok môže Bielorusko dostať ďalších 200 miliónov eur od Eurázijskeho fondu pre stabilizáciu a rozvoj. V roku 2017 Rusko pridelilo Bielorusku pôžičku vo výške 700 miliónov dolárov, pričom peniaze boli vyčlenené aj na splatenie predchádzajúcich záväzkov voči Moskve.