Najväčší problém prezidenta Putina je cena kapusty

Cena niektorých základných potravín v Rusku rastie oveľa rýchlejšie ako oficiálna miera inflácie, Súčasná miera inflácie je 4,7 %, ale ceny hovoria niečo iné.  Najväčším problémom prezidenta Vladimíra Putina je cena kapusty.

“Podľa vlády je súčasná miera inflácie 4,7%, ale správa, ktorú zverejnila štátna štatistická agentúra Rosstat, hovorí, že od začiatku roka sa cena kapusty zvýšila 17-krát rýchlejšie ako tieto údaje.  Lúpané proso, ktoré je jednou z hlavných potravín v Rusku, rástla rovnakou mierou ako cena kapusty. Ceny vajec, cibule a cukru sa zvýšili približne 6-krát v porovnaní s oficiálnou mierou inflácie.

Moskovský komsomolec bulvárne noviny naklonené Kremľu však konštatuje, že štatistici ľuďom “vešajú rezance na uši”. Týmto slovným spojením sa v Rusku označuje klamstvo.

Reálne príjmy obyvateľstva v Rusku klesajú už štvrtý rok za sebou, pretože ruská ekonomika sa ohýba pod tlakom západných sankcií a nižších cien ropy, ktoré sú hlavným produktom jej vývozu. Prezident Putin prisľúbil, že minulý mesiac bude diskutovať o probléme rastúcej chudoby na svojom výročnom stretnutí s občanmi. Podľa vládnych štatistík žije 13 percent ruskej populácie – približne 20 miliónov ľudí – pod hranicou chudoby, definovaných ako príjem 11 280 rubľov (156 EUR ) mesačne.