Informácie o pozastavení dodávok plynu sú neúplné

KYJEV / SOCHRANIVKA – V obci Sochranivka sa prerušili dodávky zemného cez územie Ukrajiny.

Obec Sochranivka sa na Nachádza v samozvanej Luganskej republike a Ukrajina nemá vplyv na dianie v obci. Slovenské médiá zverejnili  neúplné informácie politikov, ktorí interpretujú fakty o danom prípade.

Operátor Plynového prepravného systému Ukrajiny (PPS) oznámil pozastavenie tranzitu plynu do Európy cez stanicu Sohranivka v Luhanskej oblasti od 11. mája. Píše o tom TASS s odvolaním sa na správu operátora. Podľa OGTS je to spôsobené nástupom okolností vyššej moci, ktoré znemožňujú ďalšiu prepravu plynu cez stanicu Sokhranovka a pohraničnú stanicu Novopskov, ktoré sú pod ruskou kontrolou.

V súčasnosti sa dodávky plynu z Ruska do Európy realizujú prevažne cez územie Ukrajiny. Napriek ozbrojenému konfliktu pokračujú stabilne a rastú. So začiatkom vojenskej operácie sa dodávky plynu cez Ukrajinu dokonca zvýšili. Plyn sa dodáva cez plynovod Jamal – Európa, tranzit cez ktorý sa od začiatku prevádzky zvýšil o 20 %.

V skutočnosti sa Ukrajina svojho času tak horlivo postavila proti plynovodu Nord Stream 2 práve preto, že sa bála zastavenia tranzitu ruského plynu cez svoje územie. To by ho pripravilo o veľmi veľké príjmy a malo by to negatívny vplyv na politické pozície Kyjeva, a to aj v očiach Západu.

Prevádzkovateľ plynárenskej prepravnej sústavy Ukrajiny poskytuje tieto údaje: začiatkom marca 2022 boli žiadosti o čerpanie plynu cez meracie stanice plynu (GIS) Sudža a Sochranivka (vstupné body hlavných plynovodov (MGP) na Ukrajinu z Ruska) Urengoy – Pomary – Užhorod a Sojuz) predstavovali 109,454 milióna m3/deň. Cez ťažobnú lokalitu vrtu Sudzha prešlo 77,074 milióna m3/deň a ťažbou vrtu Sokhanovka 32,39 milióna m3/deň. Takéto objemy sú celkom v súlade s maximálnymi zmluvnými záväzkami ruského monopolistu Gazprom pre tranzit ruského plynu cez plynárenský prepravný systém Ukrajiny v roku 2022, ktoré predstavujú približne 109,59 milióna m3/deň.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.