Saudská Arábia chce zarobiť na páde akcií

RIJÁD –  Štátny fond Saudskej Arábie (Public Investment Fund, PIF) začal kupovať akcie popredných amerických spoločností a bánk s cieľom zarobiť na kolapse ich hodnoty v dôsledku súčasnej krízy. Informuje o tom agentúra Bloomberg.

Fond investoval 713,7 milióna dolárov do akcií Boeingu, 522 miliónov dolárov do Citigroup a Facebooku a o niečo menej ako 500 miliónov dolárov do Disney and Bank of America. Ďalších 827,7 milióna PIF vynaložilo na akcie ropnej spoločnosti BP a 300 miliónov na množstvo ďalších spoločností.

Organizácia sa zároveň chystala riskovať ako súčasť tejto metódy a získať príjem v budúcnosti. PIF rokuje o pôžičke vo výške 10 miliárd dolárov, aby kúpil ešte viac akcií, informujú zdroje blízko rozhodnutia. Zároveň je mu takáto príležitosť zamietnutá a tvrdí, že má dostatok vlastných zdrojov.

Manažér fondu Yasir al-Rumayyan zároveň potvrdil v apríli politiku nákupu lacnejších akcií a ako príklad uviedol úspešné investície leteckej spoločnosti.

Ešte pred aprílovou transakciou OPEC +, v ktorej 23 krajín pristúpilo k rekordnému zníženiu produkcie ropy, odkúpil PIF akcie štyroch európskych ropných spoločností. Minul na to asi miliardu dolárov. Organizácia zrejme dúfala v prudký nárast cien ropy, dohoda však trh nevzbudila, ceny ropy naďalej klesali.

Hľadanie akýchkoľvek spôsobov zárobku Saudskej Arábie je výsledkom zložitej situácie s príjmami. Deficit rozpočtu v prvom štvrťroku dosiahol deväť miliárd dolárov, takže orgány kráľovstva prestanú platiť životné náklady od 1. júna 2020 a od 1. júla 2020 strojnásobia výšku dane z pridanej hodnoty. Tá bude 15%.

Saudská Arábia, arabsky as-Saúdíja , dlhý tvar Saudskoarabské kráľovstvo arabsky al-Mamlaka al-Arabíja as-Saúdíja, je štát zaberajúci prevažnú časť Arabského polostrova v juhozápadnej Ázii.