Globálne: Philip Morris sa zbavuje podstaty cigariet

NEW YORK –  Philip Morris oznámil akvizíciu za rekordných 16 miliárd dolárov, zbavuje sa cigariet

Spoločnosť Philip Morris International (PMI), globálna jednotka tabakového priemyslu v stredu oznámila ponuku na kúpu spoločnosti Swedish Match za 16 miliárd amerických dolárov.

Ponuka na prevzatie adresovaná akcionárom je v sume 106 švédskych korún za akciu, čo predstavuje 39,4-percentnú prémiu v porovnaní s pondelkovou uzatváracou cenou akcií na burze. Ako ešte v stredu informoval the Wall Street Journal (WSJ), predstavenstvo spoločnosti Swedish Match odporučilo akcionárom ponuku prijať.

Ako uvádza americká CNBC, akvizícia je ďalším krokom v pokračujúcom úsilí PMI znížiť svoju závislosť od tradičných cigariet.

Nový trh

Swedish Match je jedným z hlavným svetových hráčov v novej kategórii produktov, ktoré sa užívajú ústne a predstavujú alternatívu k cigaretám. Spoločnosť ako prvá vyvinula bezdymový  tabakový prostriedok Snus, s ktorým je lídrom v Škandinávii, ale rýchlo expanduje aj na veľkom trhu USA. Snus bol v histórii tabakového priemyslu vôbec prvý produkt, ktorý získal autorizáciu amerického úradu pre kontrolu potravín a liečiv – FDA (U.S. Food and Drug Administration). FDA v roku 2019 vyhlásil, že  jeho používanie v porovnaní s klasickými cigaretami znižuje zdravotné rizika a je preto vhodný na ochranu verejného zdravia. 

V posledných rokoch spoločnosť zaznamenala tiež rýchly rast v novej kategórii nikotínových vrecúšok – produkt podobný snusu, ale bez obsahu tabaku. Odhaduje sa, že v tomto segmente už spoločnosť získala viac ako polovicu amerického trhu a dominuje nad veľkými hráčmi tradičného tabakového priemyslu.

Transakcia by tak poskytla spoločnosti PMI rozsiahlu distribučnú sieť v USA, najväčšom svetovom trhu s alternatívami fajčenia, ktorý rastie dvojciferným tempom. To by jej umožnilo pripraviť si pôdu aj pre expanziu s ďalšími produktami. „Ak túžite byť skutočným globálnym lídrom, nemôžete ignorovať najväčšie trhy,“ povedal pre WSJ generálny riaditeľ PMI, Jacek Olczak. Ako dodal, v USA „existuje priestor pre množstvo produktov od viacerých hráčov.“

Vstup do novej kategórie produktov je z pohľadu PMI dôležitým krokom pri transformácii tradičného tabakového koncernu smerom k produktom bez dymu. Ako uvádza na svojej web stránke, ešte v roku 2015 pochádzali prakticky všetky čisté príjmy PMI z cigariet. V roku 2021 však už 29 percent príjmov (31,4 miliardy dolárov) pochádzalo z produktov bez dymu. Do roku 2025 to má byť viac ako polovica. V roku 2016 spoločnosť uviedla na trh systém zahrievaného tabaku IQOS, ktorý má momentálne približne 18 miliónov užívateľov vo viac ako 60 krajinách sveta. V  lete 2020 získal – podobne ako Snus autorizáciu FDA.

Protiponuky zrejme neprídu

Dokončenie ponuky je podmienené súhlasom regulačných orgánov a tým, že ponuku nepredloží žiadna iná spoločnosť.

Analytici Credit Suisse však podľa CNBC uviedli, že potenciálne protiponuky vyzerajú nepravdepodobne. Spoločnosť Japan Tobacco International má malú chuť vstúpiť na americký trh, zatiaľ čo British American Tobacco a Imperial by sa zdráhali kvôli protimonopolným obavám v USA a Škandinávii.

Expanzia mimo nikotínu

Vlani spoločnosť PMI prekvapila oznámením veľkých akvizícií v oblasti farmaceutického priemyslu. Spolu za viac ako 2,2 miliardy amerických dolárov získala hneď tri spoločnosti – britského výrobcu inhalačných prostriedkov pre astmatikov Vectura, dánsku spoločnosť Fertin Pharma vyrábajúcu okrem iného aj lieky na odvykanie od fajčenia a tiež americkú spoločnosť OtiTopic s novým patentom na liečbu infarktu myokardu. PMI tento krok zdôvodnila tým, že sa chce rozvíjať aj do úplne nových oblasti za horizontom nikotínu. Do roku 2025 chce mať miliardu dolárov čistých príjmov z aktivít, ktoré nepochádzajú ani z tabaku ani nikotínu.

Ilustračné fotografie: www.pexels.com.