Čo týždeň dal: stúpa tlak na rastové akcie

NEW YORK – V tomto týždni zažívajú investori od pondelka silný vypredaj na rastových akciových tituloch. Niektoré akcie strácajú každý deň viac ako 5 %, čo znekľudňuje investorov.

Tlak na akcie nespôsobujú iba vysoké valuácie týchto titulov, ale obavy s inflačných tlakov, ktoré nepriaznivo pôsobia pre rastové tituly. Investori sa obávajú prirodzenej reakcie centrálnych bank, ktoré by mohli v reakcii na rastúcu infláciu pristúpiť k reštriktívnym opatreniam menovej politiky. Tie sú dnes opäť na historických minimách, čo nepomáha bankovému sektoru, ktorý by sa naopak rastúcim sadzbám potešil. Problém je však vysokom zadlžení nie len štátov, ale aj podnikov a domácnosti. Tie by mohli tvrdo zaplatiť, ak by centrálne banky boli dotlačené k zvyšovaniu úrokových sadzieb. To by malo za následok predraženie úverov a hypoték. Pravdepodobne by sa veľa dlžníkov dostalo do platobnej neschopnosti, čo nechce vidieť ani FED, ECB alebo samotne súkromne banky, ktorým by neostala iná možnosť ako odpísať úvery a priznať stratu.

Znepokojenie investorov zvýšila aj ministerka financií, ktorá sa vyjadrila, že predpokladá pri rastúcej inflácii nárast úrokových sadzieb. Na komoditnom trhu sme mohli sledovať zníženie zásob ropy až o 7,6 milióna barelov zatiaľ čo konsenzus hovoril o poklese iba na úrovni 2,19 milióna. Daná skutočnosť spôsobila tlak na cenu ropy, ktorá reagovala rastom. Index nákupných manažérov PMI v Európe signalizuje pozitívny sentiment v ekonomike, kompozitný index PMI vzrástol na 53,8 bodu zatiaľ čo trhový konsenzus bol nastavený na úrovni 53,7 bodu. Pozitívne makroeknomické dáta nám koncom týždňa priniesla aj Nemecká ekonomika, ktorá reportovala medzimesačný rast priemyselných objednávok na úrovni 3 %.  Posledný deň obchodné týždňa  reportovali Spojené štáty americké výrazný spomalenie rastu NFP za mesiac apríl na úrovni 218 K, zatiaľ čo boli očakávania na úrovni až 893 K.

Výsledková sezóna pokračuje a tento týždeň sme mali niekoľko zaujímavých hospodárskych výsledkov. Medzi najzaujímavejšie patrí spoločnosť Lyft, ktorá prekonala odhady analytikov v tržbách o 9,26 % a v upravenom zisku o 31,33 %. Hlavná činnosť spoločnosti je osobná doprava skrz internetovú aplikáciu, konkurencia spoločnosti je napríklad Uber alebo Bolt. Ďalej sme tu mali výsledky spoločnosti Paypal, očakávania v oblasti ziskov boli prekonane o 20,94 % a tržby o 2,6 %. Spoločnosť pôsobí v oblasti spracovaní platieb, kde sa snaží vytvoriť vlastný platobný ekosystém mimo bánk, aby šetrili bankové poplatky a zvýšili svoju maržu. Avšak dobre výsledky spoločnosti sú v aktuálnej nálade investorov v tieni a očkovaný rast akcii po kvalitných výsledkoch nenastáva.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500: +0,95 %

DOW JONES: +1,95 %

NASDAQ: -1,03 %

DAX: +1,07 %

Euro Stoxx 50: +0,85 %

NIKKEI: +0,09 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500: +14,37 %

DOW JONES: +15,07 %

NASDAQ: +8,30 %

DAX: +12,19 %

Euro Stoxx 50: +13,18 %

NIKKEI: +7,70 %

Capital Markets, o. c. p. a. s.