Trump chce, aby sa Apple vrátila späť do USA

WASHINGTON/BRATISLAVA – Americký prezident Donald Trump vyzval spoločnosť Apple, aby presunula svoju výrobu z Číny.  Povedal, že takýmto spoločnostiam môže poskytnúť podporu len na krátky čas, „pokiaľ neurobia to, čo musia urobiť: pravdepodobne opustia Čínu“.

Donald Trump hovoril o argumentoch o nových clách voči Číne, na ktoré reagoval riaditeľ Apple Tim Cooa. Podľa neho budú mať clá predovšetkým konkurenčnú výhodu pre hlavného súpera americkej korporácie, juhokórejskej spoločnosti Samsung.

V júli sa zistilo, že Čína poskytla spoločnosti Apple 20% tržieb za rok 2018. Od 1. septembra 2019 Spojené štáty uvalia na čínsky dovoz 10% cla v hodnote 300 miliárd dolárov. Po prvýkrát počas obchodnej vojny ovplyvnia širokú škálu spotrebného tovaru. V prípade niektorých kategórií tovaru, ako sú notebooky, smartfóny, herné konzoly, niektoré značky obuvi a odevov, sa uloženie sankcií odložilo do 15. decembra. Trump vysvetlil toto rozhodnutie svojou neochotou pokaziť vianočné nákupy Američanom. Čína túto úľavu neuznávala a prisľúbila odvetu.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.