Tesla sa chce vyhnúť dovozným clám na autá

PEKING/BRATISLAVA Americký výrobca elektrických vozidiel Tesla súhlasil s tým, že Číne zaplatí ročne 323 miliónov dolárov. Tieto podmienky sú uvedené v zmluve o výstavbe závodu spoločnosti na okraji Šanghaja. Odhaduje sa, že od roku 2023 bude spoločnosť Tesla v pluse a začne platiť daň z príjmu. Ak sa tak nestane, vráti prenajatú pôdu.

Americká spoločnosť navyše vynaloží na vybavenie veľkého podniku za  päť rokov viac ako dve miliardy dolárov. Účelom výstavby prvej zahraničnej pobočky Tesla je predovšetkým zbaviť sa povinnosti platiť dovozné clá na elektrické autá, ako aj znižovať ceny na trhu. Odhaduje sa, že po uvedení na trh sa tam bude ročne vyrábať 500 tisíc automobilov.

Zástupcovia spoločnosti vyjadrili nádej, že budú schopní splniť požiadavky na dane a kapitálové výdavky, aj keď bude výroba automobilov nižšia ako sa plánovalo.

Napriek rekordnému predaju automobilov zaznamenala spoločnosť v druhom štvrťroku 2019 straty vo výške viac ako 408 miliónov dolárov. Príjmy spoločnosti Tesla vzrástli v porovnaní s druhým štvrťrokom 2018 o 59 percent a dosiahli 6,35 miliardy dolárov.