Rusko: Gazpromu polovica firiem platí rubľami

MOSKVA  – Polovica kupujúcich plynu v Rusku si otvorila účty v Gazprombank minister energetiky pán Alexander Novak oznámil otvorenie rubľových účtov 54 spoločnostiam, ktoré majú zmluvy s Gazpromom.

Približne polovica z 54 odberateľov plynu Gazpromu si otvorila účty v Gazprombank na platby v rubľoch. Oznámil to podpredseda ruskej vlády pán Alexander Novak, informuje agentúra RIA Novosti.

Zároveň prisľúbil, že Rusko v najbližších dňoch uvidí konečný zoznam zahraničných spoločností, ktoré platili za dodávky plynu v rubľoch alebo ich odmietli. Novak vysvetlil, že zavedenie platby za plyn v rubľoch bolo nevyhnutným opatrením, bolo potrebné zachovať príjmy z exportu.

Bloomberg s odvolaním sa na zdroje už skôr uviedol, že účty 20 európskych spoločností boli otvorené v Gazprombank, aby zaplatili za dodávky ruského plynu. Ďalších 14 spoločností požiadalo o poskytnutie potrebných údajov na ďalšie otváranie účtov v Gazprombank.

Ruský prezident Vladimir Putin koncom marca oznámil nový postup pri platbách za plyn európskymi spoločnosťami. Zahraniční kupci boli teda povinní otvoriť si účty v cudzej mene v Gazprombank. Potom začne na voľnom trhu premieňať eurá a doláre na ruskú menu a vyrovnávať si účty s hlavným dodávateľom plynu Gazpromom.