Pekarovič: ťažiskom svetovej ekonomiky je Čína

BRATISLAVA –Trh Čínskej ľudovej republiky sa stal najdôležitejším trhom svetovej ekonomiky. Sú tam príležitosti pre slovenských podnikateľov. Povedal to v rozhovore pre Finančné noviny Jozef Pekarovič, prezident Združenia podnikateľov Číny, Hong Kongu a Slovenska.

“Robiť online obchody s partnermi z Číny a Hongkongu nie je to pravé orechové. Najdôležitejšie je vycestovať do Číny alebo Hong Kongu osobne a priamo poznať obchodných partnerov,” mieni Jozef Pekarovič.

Združenie Podnikateľov Číny, Hongkongu a Slovenska (ZPCHS) prináša pre členov zo Slovenska a iných krajín EÚ konzultácie o možnostiach vstupu na najväčší svetový trh. “Zároveň ponúkame overenú sieť kontaktov v prípade záujmu o dovoz tovaru z Číny a Hongkongu na Slovensko, respektíve do EÚ. Máme stálych zástupcov v oboch krajinách,” poznamenáva Jozef Pekarovič.

Združenie Podnikateľov Číny, Hongkongu a Slovenska (ZPCHS) vzniklo desiateho septembra 2018. Sústreďuje sa na budovanie obchodných vzťahov medzi štátmi. Spoluprácou týchto strán naviazať na ekonomický význam stredovekej Hodvábnej Cesty. Združenie pomáha slovenským podnikateľom vstup na čínsky trh, nájdenie investora pre svoje podnikateľské zámery. Pre čínskych investorov a podnikateľov zase býva jednou zo vstupných brán na európsky trh.

ZPCHS je od svojho vzniku úzko späté so Združením Podnikateľov Slovenska (ZPS). To vzniklo ako prvé záujmové združenie súkromného sektora v modernej histórii Slovenskej republiky už mesiac po nežnej revolúcii v decembri 1989 a je rozhodujúcim reprezentantom súkromného podnikateľského stavu, ktorý existuje na Slovensku od roku 1990.

Nová hodvábna cesta (skratka NHC) alebo tiež stratégia Jeden pás, jedna cesta (One Belt, One Road, skratka OBOR) je hospodárska iniciatíva predstavená prezidentom Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pchingom v septembri 2013, zameraná na zlepšenie dopravnej infraštruktúry pre potreby obchodu.