Kolégium voliteľov potvrdilo Biden prezidentom

WAHINGTON – Demokratický prezidentský kandidát Joseph Biden získal hlasy potrebné na víťazstvo v prezidentských voľbách. Tým je oficiálne prezidentom Spojených štátov amerických.

Svedčia o tom údaje na oficiálnej webovej stránke prezidentských volieb. Biden získal v štáte Kalifornia 55 hlasov voliteľov, čím získal 302 hlasov voliteľov.

Každý kandidát, ktorý vyhrá väčšinu hlasov v štáte, získava celý počet voliteľov.

Ak chcel Joseph Biden vyhrať, musel získať 270 hlasov voliteľov.  Kolégium voliteľov potvrdzuje kandidatúru nového amerického prezidenta a viceprezidenta, jediných dvoch amerických občanov, ktorí boli zvolení vo federálnych voľbách. V súčasnosti je počet voliteľov 538. Joseph Biden predtým ohlásil prejav na počesť volebného víťazstva. Podotkol, že voľby boli spravodlivé, a vyzval obyvateľov k jednote. Politik tiež vyzve na boj proti pandémii a na vypracovanie balíka opatrení na podporu ekonomiky.

Joseph (Joe) Buden  je americký politik, člen Demokratickej strany a novozvolený prezident Spojených štátov. Po víťazstve nad súčasným prezidentom Donaldom Trumpom v prezidentských voľbách USA v roku 2020 bude v januári 2021  inaugurovaný  do funkcie 46. prezidenta. Počas funkčného obdobia Baracka Obamu v rokoch 2009 – 2017 pôsobil ako 47. viceprezident Spojených štátov a predtým ako senátor Spojených štátov za štát Delaware v rokoch 1973 – 2009.