India: nový spôsob boja s chudobou je učenie sa

DILLÍ – Indický štát Rádžastán prišiel s novým spôsobom boja proti žobraniu.

Organizácia Rajasthan Skill and Livelihood Development Corporation (RSLDC), iniciovaná úradmi, sa rozhodla, že žobrákov nevyberie z ulíc do preplnených úkrytov, ale ponúkne im školenie a pomoc s následným zaručeným zamestnaním, píše The Guardian.

India stále nenašla účinné systémové metódy boja proti chudobe a nezamestnanosti. Robia sa len príležitostné pokusy, najčastejšie sú žobráci jednoducho odstránení z ulice pred príchodom vysokých úradníkov. Čoskoro sa vrátia a všetko zostane po starom, pretože dôvody, ktoré ich nútili žobrať, neboli odstránené. Riešenie problému ponúkla RSLDC.

Organizácia vyvinula štvormesačný program, do ktorého sa zatiaľ zapojilo iba sto mužov. Každý z účastníkov programu je testovaný a identifikujú sa jeho znalosti a schopnosti. Na základe týchto údajov RSLDC učí ľudí tak, aby ich pripravila na určité zamestnania. Bezdomovci dostávajú prístrešie a jedlo, ako aj dvestotridsať rupií denne (cca dva a pol eura). Malé množstvo peňazí pomáha ľuďom žijúcim v neustálej chudobe získať sebaúctu. Z prvých sto účastníkov programu šesťdesiat už pracuje v kaviarňach, pekárňach a obchode, zvyšných štyridsať pokračuje v štúdiu.

Dva týždne pred začiatkom tréningu dostávajú muži materiálnu a psychickú podporu. “Poskytujeme im psychologické poradenstvo, jogu, futbal, meditáciu, výživné jedlo, čisté postele a dobrý spánok. Prvý deň dostanú možnosť sa osprchovať, ostrihajú si rozstrapatené vlasy a fúzy a perú si oblečenie, “povedal vedúci organizácie Niraj Pavan. Osobite zdôraznil dôležitosť poradenstva, bez ktorého by mnoho účastníkov z programu odišlo. Pavan si je istý, že tí, ktorí sa ocitli v ťažkej situácii, musia mať pocit, že niekomu nie je ľahostajný ich osud.

Vláda plánuje zaviesť program v celom štáte, zatiaľ však nie je známe, či jeho účastníci získajú prácu. Verejný činiteľ a bývalý štátny zamestnanec Harsh Mander je kritický voči väčšine vládnych programov proti žobraniu. Aktivista poznamenáva, že úrady nechápu, prečo niektorí ľudia namiesto dvanástich hodín v továrni radšej žobrú. “Program sa v zásade zdá byť celkom dobrý. Musíme však zabezpečiť, aby sa podobné iniciatívy nestali zdrojom lacných pracovníkov, ktorí nie sú nijako chránení,“ komentoval Mander.

Indický inštitút pre ľudský rozvoj vykonal v Dillí v roku 2021 prieskum, podľa ktorého si osemdesiat percent žobrákov chce nájsť prácu – ich priemerný denný príjem je nižší ako dvesto rupií (dve eurá). Mnohí berú brigádu, keď sa naskytne príležitosť pomôcť svojim rodinám.

V dôsledku pandémie koronavírusu a jej negatívneho vplyvu na ekonomiku sa desiatky miliónov Indov dostali do chudoby. Podľa Pew Research Center sedemdesiat miliónov ľudí v krajine žije z dvoch dolárov alebo menej za deň.