Prehlbuje sa ekonomická integrácia Bieloruska s Ruskom

MINSK / MOSKVA – Ruský prezident Vladimir Putin a jeho bieloruský náprotivok Alexander Lukašenko vo štvrtok schválili úniové programy – dokumenty, ktoré určujú ďalšiu integráciu Moskvy a Minska.

Na zasadnutí Najvyššej štátnej rady štátu únie, ktoré sa uskutočnilo prostredníctvom videokonferencie, lídri schválili aj aktualizovanú vojenskú doktrínu a koncepciu migrácie.

Ruský líder ubezpečil, že Moskva bude pokračovať v „poskytovaní pomoci bratskému bieloruskému ľudu“, a bieloruského vodcu, že Zväzový štát pre Minsk je „prioritou priorít“.

Ruská tlačová agentúra TASS zozbierala hlavné body, o ktorých sa na stretnutí diskutovalo.


Programy únie, na ktorých sa pracovalo viac ako tri roky, boli definitívne odsúhlasené začiatkom septembra 2021.

Dvadsaťosem dokumentov sa venuje predovšetkým ekonomickej integrácii: vytvoreniu spoločných trhov s plynom, ropou a ropnými produktmi, ako aj elektrinou, formovaniu jednotnej poľnohospodárskej a priemyselnej politiky, rozvoju spoločných pravidiel v rôznych oblastiach – od prístupu k verejného obstarávania do sociálnej sféry. Podľa Lukašenka v skutočnosti Rusko a Bielorusko začínajú „resetovať spoločný ekonomický priestor“.

Teraz musia Moskva a Minsk implementovať dosiahnuté dohody. Ako na stretnutí poznamenal predseda vlády Ruskej federácie Michail Mišustin, na to je potrebné prijať viac ako štyristo aktov a bilaterálnych dohôd. “Je to rozsiahla úloha a samozrejme veľká zodpovednosť,” dodal.

Niekoľko rokov sa pripravovala aj aktualizovaná Vojenská doktrína zväzového štátu namiesto tej, ktorá bola prijatá v roku 2001. Jej návrh strany schválili koncom roka 2018. Pred dvoma týždňami ruský minister obrany Sergej Šojgu nazval nový dokument reakciou na hrozby a tlak zo strany “takzvaného kolektívneho Západu”.

Aké konkrétne ustanovenia doktríny sa zmenia, na zasadnutí Najvyššej štátnej rady nepovedali, Lukašenko však zdôraznil, že Rusko a Bielorusko sú pripravené posilniť regionálne zoskupenie vojsk Zväzového štátu, ktoré „ako nedávne udalosti zobrazené, je spoľahlivým štítom bezpečnosti pre celý postsovietsky priestor “.

Koncepcia spoločnej migračnej politiky mala byť prijatá už v roku 2019. Predpokladá sa, že jej súčasťou bude dohoda o výmene informácií o pobyte štátnych príslušníkov tretích krajín v Rusku a Bielorusku, upevnenie úsilia v boji proti nelegálnej migrácii, ako aj dohoda o vzájomnom uznávaní víz, ktoré ako už bolo uvedené na ruskom ministerstve zahraničných vecí, umožní vytvorenie malého „Schengenu”.

Putin na stretnutí zdôraznil, že bez „pokroku vo vytváraní jednotného migračného a vízového priestoru“ nie je možná plnohodnotná ekonomická integrácia, ale je dôležité „brať do úvahy všetky bezpečnostné riziká“.

“Moskva je taktiež pripravená vyslať kozmonauta z Bieloruska na Medzinárodnú vesmírnu stanicu,” povedal ruský líder. Podľa zdroja agentúry TASS z raketového a vesmírneho priemyslu bude príprava letu trvať dva roky a Bieloruská národná akadémia vied bude musieť vypracovať program experimentov na obežnej dráhe. Roskosmos ubezpečil, že o „všetkých organizačných a technických detailoch“ sa začne diskutovať v blízkej budúcnosti.

Rusko je pripravené prijať bieloruského prezidenta na Krymskom polostrove, odkiaľ Putin vo štvrtok kontaktoval Minsk. Keď Lukašenko nariekal, že „Vladimir Vladimirovič všetko sľúbil, sľúbil, že ho vezme so sebou na Krym, dnes tam ale išiel sám,“ tak ho ubezpečil Putin: „Vždy vás radi uvidíme. ”

Nie je známe, kedy sa takáto návšteva Lukašenka môže uskutočniť, ale predseda národno-kultúrnej organizácie „Bielorusi Krymu“ Roman Chegrinets pre agentúru TASS povedal, že „veľkým dôvodom“ na cestu bude už v decembri – 130. sa v Jalte oslávi narodenie básnika Maksima Bogdanoviča považovaného za jedného zo zakladateľov modernej literárnej bieloruštiny.