Bielorusko: analyzovanie údajov o voľbách

MINSK – Štatistici z Ruska a Bieloruska analyzovali údaje o volebnom správaní sa voličov v prezidentských voľbách. Ich analýza zverejnila televízna stanica Current Times (Nastojaščee vremia) vysielajúca v ruskom jazyku.

Nikto z nich nepoužíva žiadne argumenty, ktoré by dokázali spôsob falzifikácie výsledkov prezidentských volieb v Bielorusku.  Dnes neexistujú žiadne argumenty, ktoré by dokazovali ako sa falšovali voľby prezidenta v Bieloruskum alebo aký bol mechanizmus falzifikácie. Dôkazy neexistujú, ale výsledky volieb mnohé krajiny neuznávajú. Overiť výsledky volieb v tej, ktorej krajine je možné len paralelným sčítaním všetkých hlasov.

Alexander Lukašenko tvrdí, že je právoplatne zvolený prezident. To isté o sebe hovorí Svetlana Tichanovskaja. Podľa Ústrednej volebnej komisie Alexander Lukašenko v prvom kole získal 80,1 %. Svetlana Tichanovskaja 10,12 %.

Informácie o analýzach hlasovania získaných iným spôsobom ako sčítaním hlasovacích lístkov,  zverejnila televízna stanica Current Time. Je to televízna stanica, ktorá má redakciu v Prahe spolu s rozhlasovými stanicami Rádio Slobodná Európa. Televízna stanica Current Time spolupracuje aj s rozhlasovou stanicou Hlas Ameriky. Financuje sa grantmi Kongresu USA.

Občianske iniciatívy Hlas, Zubr a Čestní ľudia vyzvali voličov, aby si odfotografovali volebné lístky a posielali im ich fotografie. Viac ako 1 milión bieloruských voličov potvrdilo, že hlasovali za Svetlanu Tichanovskú. Podľa Ústrednej volebnej komisie dostala len 0,5 milióna hlasov. Dobrovoľníci žiadali zasielať aj fotografie protokolov, ktoré niekde vystavili v oknách volebných miestností. Dostupných je 1 351 protokolov z celkového množstva 5 767 protokolov. Iniciatívy získali celkom 1,9 milióna hlasov, čo je približne 30%. Z analýzy matematika Maxima Gongaľského pre daný štatistický súbor platí, že Alexander Lukašenko by mal 58% a Svetlana Tichanovská 28%. Ak by sa tento súbor očistil od volebných miestností kde bola vysoká účasť tak alexander Lukašenko by získal 43 % a Svetlana Tichanovská 45%. V Bielorusku však neexistuje povinnosť zverejňovať volebné protokoly. Tieto údaje nie sú údajmi o všetkých voličoch a nie sú dôkazom tvrdenia, že voľby boli zmanipulované. Štatistici v rozhovore pre televíznu stanicu Current Times hovoria o pravdepodobnosti. Existujú teda dve pravdepodobnosti. Prvou je to, že Alexander Lukašenko by vyhral v prvom kole s menším počtom hlasov, druhou je to, že by bolo druhé kolo.

Сколько голосов на самом деле набрал Лукашенко

Данные ЦИКа о том, что Лукашенко набрал 80% голосов на выборах, привели к протестам, которые не стихают уже полтора месяца. #Шаманская_объясняет, сколько голосов на самом деле набрал Лукашенко, на каких данных основываются альтернативные подсчеты и почему при честном подсчете голосов ЦИКом Лукашенко в лучшем случае ожидал бы второй турhttps://www.currenttime.tv/a/belarus-elections-why-fraud/30818430.html

Uverejnil používateľ Настоящее Время Piatok 25. septembra 2020