FAO: ceny potravín v novembri rekordne rástli

RÍM – Svetové ceny potravín v novembri rástli a prekonali takmer šesťročný rekord. Dosiahli najvyššiu hodnotu od roku 2014, uviedla Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).

Index cien potravín FAO dosiahol v novembri v priemere 105 bodov, čo je o 3,9 percenta viac ako v októbri. Rovnako je to o 6,5 percenta viac ako v rovnakom období minulého roka. Cena rastlinného oleja medzimesačne vzrástla o 14,5 percenta, obilia – o 2,5 percenta, cukru – o 3,3 percenta a mäsa – o 0,9 percenta.

Ceny mliečnych výrobkov sa zvýšili o 0,9 percenta a dosiahli takmer 18-mesačné maximum. OSN uviedla, že globálnu potravinovú bezpečnosť neohrozuje iba pandémia, ale aj hurikány v Strednej Amerike, ako aj záplavy v Afrike. Správa uvádza, že potravinovú pomoc potrebuje asi 45 krajín.

Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo (Food and Agriculture OrganizationFAO) je špecializovaná agentúra OSN so sídlom v Ríme. Vznikla v roku 1945.

Cieľom tejto organizácie je zabezpečiť dostatok potravy a pitnej vody pre obyvatelov rozvojových krajín. Zameriava sa na pomoc týmto krajinám najmä po technickej, technologickej, finančnej a vzdelávacej stránke. Snaží sa dosiahnuť ich sebestačnosť vo výžive a obmedziť tak problémy s nedostatkom potravín a zlepšiť životné podmienky vidieckeho obyvateľstva, závislého od poľnohospodárstva.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.