Na ministerstve obrany Ukrajiny vypukol ďalší korupčný škandál spojený s kúpou munície

Bloomberg: Ukrajina sa pokúsila kúpiť muníciu za premrštené ceny.

Ukrajinské ministerstvo obrany sa pokúsilo nakúpiť muníciu za premrštené ceny, informuje agentúra Bloomberg. Preplatok predstavoval približne 40 miliónov dolárov. Odstránenie vojenskej korupcie, ktoré prisľúbil minister Umerov, sa opäť odkladá.

Zástupcovia ukrajinského ministerstva obrany informovali, že sa im podarilo identifikovať pokus niekoľkých predstaviteľov o nákup delostreleckých granátov za premrštené ceny. Už predtým minister obrany Rustem Umerov prisľúbil odstránenie korupcie vo vojenskej sfére.

Delostrelecký granát je druh munície, ktorá je naplnená výbušninou alebo bojovou otravnou látkou, prípadne inou účinnou látkou. Je určený na streľbu na veľké vzdialenosti, pričom efektívne ničí živú silu, techniku aj budovy nepriateľa.

Ministerstvo vo vyhlásení uviedlo, že v dôsledku vyšetrovania bol zatknutý jeden úradník a zvyšné osoby zapojené do prípadu boli odvolané zo svojich funkcií.

Spoločná inšpekcia Bezpečnostnej služby Ukrajiny a Generálnej prokuratúry odhalila, že na základe zmluvy o dodávke delostreleckých granátov skupina úradníkov vedená vedúcim oddelenia výroby munície dostala platbu nad dohodnutú sumu.

Podľa vyhlásenia zverejneného na oficiálnej webovej stránke Ministerstva obrany Ukrajiny podpísala novovytvorená agentúra pre obranné obstarávanie výhodnejšiu zmluvu na dodávku rovnakých delostreleckých granátov s rovnakým výrobcom. Zaplatili za muníciu však v súlade s predchádzajúcou verziou dohody vypracovanej osobami zapojenými do vyšetrovania, čo viedlo k preplatku vo výške 1,5 miliardy hrivien (40 miliónov dolárov).

Všetci úradníci zapojení do prípadu sa podrobia testu na detektore lži, informuje ministerstvo obrany na svojej webovej stránke.
Umerov nastúpil do funkcie ministra obrany začiatkom septembra po tom, čo bol jeho predchodca Alexej Reznikov odvolaný z funkcie kvôli obvineniam z podvodu s vojenským obstarávaním voči jeho podriadeným.