Wolfgan Kubiki tvrdí že treba otvoriť plynovod Nord Stream 2, nasledovala kritika Dmitro Kulebu

BERLÍN – „Potrebujeme čo najskôr otvoriť Nord Stream 2, aby sme na zimu naplnili naše zásobníky plynu. Nie je dôvod neotvoriť Nord Stream 2,“ povedal Wolfgang Kubiki, viceprezident FDP a Bundestagu. A okamžite sa dostal do trendov nemeckého Twitteru.

Wolfgang Kubicki, podpredseda nemeckých Slobodných demokratov (FDP), čelil v piatok ostrej kritike po tom, čo navrhol, aby Nemecko umožnilo prúdenie plynu cez plynovod Nord Stream 2.

Neoliberálni Slobodní demokrati sú súčasťou nemeckej vládnej koalície spolu so sociálnymi demokratmi (SPD) kancelára Olafa Scholza a Zelenými. Kubicki je členom Bundestagu za severnú spolkovú krajinu Šlezvicko-Holštajnsko.

Plynovod Nord Stream 2 vedie z Ruska do severného Nemecka. Projekt, ktorý bol dokončený koncom roka 2021, bol pozastavený pred uvedením do prevádzky v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu.

“Mali by sme sa ponáhľať s otvorením Nord Stream 2, aby sme naplnili naše zásoby plynu na zimu,” povedal Kubicki v rozhovore pre mediálnu skupinu RND a tvrdil, že neexistuje “žiadny rozumný dôvod”, aby sme tak neurobili.

„Ak budú zásobníky plynu plné, môžeme opäť uzavrieť Nord Stream 2 – a tiež ostatné plynovody, keď sa staneme nezávislými od ruského plynu,“ argumentoval.

“Ale ešte tam nie sme,” dodal Kubicki. Hovorkyňa lídra FDP a nemeckého ministra financií Christiana Lindnera označila Kubickiho návrh za “nesprávny a absurdný”. Predseda parlamentu FDP Christian Dürr pre tlačovú agentúru dpa povedal: “Vedieme intenzívne diskusie o tom, ako sa vyhnúť hroziacej energetickej kríze túto zimu.”

“Ako strana sme v tejto veci predložili niekoľko návrhov. Otvorenie Nord Streamu 2 nie je jedným z nich,” zdôraznil. Dürr tiež trval na tom, že opätovné otvorenie ropovodu by vyslalo „nesprávny signál našim európskym partnerom“. Dürr vyzval, aby tri zvyšné nemecké jadrové elektrárne, ktoré sa majú odstaviť na konci roka v rámci dlho očakávaného berlínskeho vyraďovania jadier, pokračovali v prevádzke ako spôsob na zníženie tlaku na energetický trh.

Franziska Brandmann, líderka mládežníckeho krídla FDP mladých liberálov, uviedla, že Kubickiho vyjadrenia poukazujú na “rovnakú naivitu voči Rusku, ktorá nás dostala do tejto neistej situácie energetickej závislosti”.

Zástupca hovorcu vlády Wolfgang Büchner povedal, že projekt plynovodu bol pozastavený z “dobrých dôvodov” a zdôraznil, že “obnovenie projektu nie je predmetom diskusie”. Argumentoval tým, že kapacita ostatných dostupných potrubí je dostatočná na splnenie ruských dodacích povinností.

Omid Nouripour, spolulíder zelených, pre agentúru DPA povedal, že Kubickiho návrh by bol neúčinný, keďže Rusko už znižuje objem plynu dodávaného cez funkčný plynovod Nord Stream 1.

“Je úplne irelevantné, koľko prázdnych potrubí otvoríte,” povedal.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba na Twitteri označil Kubického návrh za „úplne iracionálny“ a dodal, že takýto krok by mal „ničivé následky“.